Antonescu şi-a depus demisia de la şefia Senatului. Atribuţiunile i-au fost preluate de Cristian Dumitrescu

Președintele PNL, Crin Antonescu, și-a depus demisia, în scris, de la șefia Senatului, a anunțat vicepreședintele social-democrat al Camerei Superioare a Parlamentului, Cristian Dumitrescu, desemnat de către Biroul Permanent să preia atribuțiile respectivei funcții până la alegerea unui nou președinte al instituției.
Romania TV
05 mart. 2014, 12:41
Antonescu şi-a depus demisia de la şefia Senatului. Atribuţiunile i-au fost preluate de Cristian Dumitrescu

„În această ședință am constatat depunerea demisiei în scris a președintelui în exercițiu, domnul senator Crin Antonescu. Am primit-o în scris fiecare. S-a constatat vacanța funcției de președinte al Senatului și, în conformitate cu prevederile Regulamentului, pe perioada de vacanță, existând vid de președinție, Biroul Permanent desemnează un vicepreședinte, deci nu un președinte interimar, care preia atribuțiile de președinte al Senatului, până la alegerea de către plen a unui nou președinte. Cu votul majorității — din 12 au fost prezenți zece membri ai Biroului Permanent, în calitate de vicepreședinte al Senatului, am fost desemnat să preiau atribuțiile președintelui Senatului pentru această perioadă”, a spus Dumitrescu, la finalul ședinței Biroului Permanent de miercuri.

Crin Antonescu susține că decizia sa de a demisiona din funcția de președinte al Senatului a fost motivată de necesitatea unei ‘limpeziri a situației politice’, transmite Agerpres.

Antonescu îl acuză pe liderul social-democraților, premierul Victor Ponta, că refuză să își asume public o guvernare comună PSD-UDMR, insinuând că USL continuă să existe.

‘Domnul Ponta, neavând curaj să spună clar că de acum încolo noi PSD cu UDMR guvernăm România, încearcă să o lungească cu USL. Am făcut pentru o limpezire politică foarte prețioasă gestul politic pe care l-am făcut. Nu din orgoliu, nu la nervi. Faptul că i-am propus retoric să demisioneze a fost pentru a insinua simetria situației politice. Eu eram președinte al Senatului în numele USL. El a fost propus prim-ministru tot în numele USL. Dacă nemaiexistând USL eu trebuia să demisionez de la Senat, logic ar fi fost ca și el să demisioneze din funcția de prim-ministru’, a declarat Antonescu.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Oana Lis este în doliu! A pierdut cel mai drag om din viața ei
Fanatik.ro
Ilie Dumitrescu și Radu Naum, contre în direct de la greșeala lui Szabolcs Kovacs: „Nu am voie să-l contrazic pe Marius Avram sau ce?”
Capital.ro
UPDATE: Ședință extraordinară la Guvern. Executivul retrage planurile de majorări salariale la Monetăria Statului și Imprimeria Națională
Playtech.ro
De ce ar trebui schimbată urgent Evaluarea Națională. Analiza unei directoare din București despre problemele actualului sistem
Adevarul
Scenariul negru după moțiunea de cenzură: „Mâine nu există o soluție bună”. Blocajul total care ar putea îngheța România
wowbiz.ro
Oana Lis este în doliu! Vedeta trece prin momente extrem de dificile: „S-a dus mamaie…Of”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
L-a distrus pe Chivu și a spus că Inter ar trebui să îl dea afară: ”La anul nu mai iese, îți trebuie altceva! Ciudat campionat, nicio echipă nu a combătut”
MediaFlux
Ultimele calcule pentru demiterea Guvernului Bolojan. Ce voturi adună partidele la moțiunea de cenzură
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR