Antonescu şi Ponta: Decizia ca PNL şi PSD să meargă separat la europarlamentare nu este irevocabilă

Liderii USL Crin Antonescu şi Victor Ponta au declarat, duminică seară, că decizia ca PNL şi PSD de a participa separat la europarlamentare nu este irevocabilă şi au apreciat că în contextul politic actual se poate lua în calcul o reanalizare a acestei teme.
Romania TV
18 nov. 2013, 07:34
Antonescu şi Ponta: Decizia ca PNL şi PSD să meargă separat la europarlamentare nu este irevocabilă

Co-preşedinţii USL au făcut aceste afirmaţii prin telefon, la România TV.

Ei au fost întrebaţi de un analist politic dacă decizia de participare la europarlamentare ale PSD şi USL este irevocabile, iar cei doi lideri au răspuns negativ.

„Nu este o decizie irevocabilă, este o decizie asupra căreia am convenit tacit şi împotriva căreia nu văd motive. Sigur, că în condiţiile în care noi am luat această decizie într-un moment în care nu era pusă la îndoială nici unitatea USL, nici viitorul acesteia nu era pus la îndoială, ni s-a părut că suntem suficient de maturi ca lideri, ca formaţiuni, şi pare în continuare să ducem o campanie de competiţie, nu de omor între noi, care în timpul ăsta vom guverna împreună, care după aceea mai avem obiective împreună, preşedinţia, guvernarea până în 2016, în contextul în care ne aflăm acum, sigur, poate e o întrebare dacă nu trebuie să ne mai gândim”, a spus Antonescu.

Totuşi, el a ţinut să sublinieze că nu candidatura separată la europarlamentare este motiv de îngrijorare în legătură cu viitorul USL.

La rândul său, Victor Ponta a spus că este perfect de acord cu opinia preşedintelui PNL

„Sunt de acord cu tot ce a spus domnul Antonescu, (decizia-n.r.) nu e irevocabilă”, a spus Ponta.

Cu toate acestea, liderul PSD a subliniat faptul că sunt şi unele elemente de disociere.

„În primul rând, ţinând de faptul că mergem în grupuri parlamentare diferite, noi avem un candidat, Martin Schultz, şi nu ştiu dacă liberalii pot face campanie pentru Martin Schultz. S-ar putea chiar să luăm mai multe voturi separat decât împreună, însă (decizia-n.r.) nu e irevocabilă. Dacă la un moment dat vom constata că este o situaţie politică specială, nu ar fi nicio problemă să ne reunim pe listă”, a spus Ponta.

El a mai precizat că decizia de a participa la alegeri separat s-a bazat pe faptul că cele două partide trebuie să aibă fiecare propria viziune pe problematica europeană şi campania electorală trebuie să aibă teme distincte.

„Dacă facem iarăşi USL contra Băsescu o să vedeţi pe cucu în fiecare seară la 18:30 înjurând USL, or alegerile europarlamentare nu sunt despre Traian Băsescu, care de altfel va şi fi pensionar sau ce va fi până când se strânge noul Parlament European”, a conchis Ponta.

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
Mihai Stoica taie în carne vie! Plecări de la FCSB după dezastrul de la Zagreb: „E terminat, gata. Sunt jucători care nu ne mai pot ajuta”
Capital.ro
UE a schimbat limitele pe permisul de conducere. Șoferii au dreptul să conducă noi mașini cu același permis categoria B
Playtech.ro
Cum scapi de gheața din curte fără să distrugi cimentul. Metode sigure
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Primele declarații ale mamei lui Alin, băiatul de 15 ani ucis în Timiș! Femeia îi anunțase dispariția cu doar două zile înainte de a fi găsit mort
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când și unde va fi înmormântat Mario Alin. Anunțul făcut de familia adolescentului
iamsport.ro
Uluitor! Angelo Niculescu a spus înainte să moară de ce nu a jucat Nicolae Dobrin în Mexic: ”Inadmisibil, lipsă de conștiință!”
MediaFlux
Mutarea care schimbă jocul. Ce cadou îi face Trump lui Zelenski
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day