Antonescu: Sunt gata să îmi asum responsabilitatea pentru cele opt zile de interimat

Crin Antonescu răspunde acuzaţiilor aduse de către Traian Băsescu, afirmând că e pregătit să-şi asume responsabilitatea pentru cele opt zile petrecute la Cotroceni. Mai mult, spune Antonescu, Băsescu este "un exemplar politic degradat" care recurge la şantaj.  
Romania TV
17 iul. 2012, 19:45
Antonescu: Sunt gata să îmi asum responsabilitatea pentru cele opt zile de interimat

Preşedintele interimar Crin Antonescu i-a răspuns lui Traian Băsescu care l-a acuzat marţi că a atras România într-o „fundătură”, declarând că e gata oricând să-şi asume deciziile luate în ultima săptămână.

„Eu sunt gata să îmi asum responsabilitatea pentru cele opt zile de când mă aflu în acel loc în care domnul Băsescu se află de opt ani, şi domnul Ponta se află de două luni în acel loc în care guvernele domnului Băsescu, strict dependente de domnia sa, s-au aflat de trei ani”, a declarat Antonescu la Realitatea TV, afirmând că Traian Băsescu este „un exemplar politic degradat, degenerat”.

„A pornit de la lupta sa disperată, de la lipsa de orice alt argument în bătălia pentru scaun – degeaba îmi spune că nu pentru scaun – pentru scaunul acela se luptă, pentru butoanele acelea pe care anecdotic şi cu un soi de mândrie, ocultism al puterii ni le evocă, pentru asta şi oamenii din jurul său din tot soiul de interese şi de fanatisme o fac. Eu când vorbesc de degradare vorbesc de faptul că, da, Traian Băsescu a fost totdeauna redutabil ca om de campanie, diferenţa faţă de alţii este totuşi că în acest moment felul în care pune problema şi care se formulează simplu că dacă nu mai sunt eu Traian Băsescu şeful statului, dacă mă demiteţi sunteţi disperaţi, vă înghite Moscova, nu mai sunteţi în Europa, eu sunt singurul garant al valorilor Occidentului. Este o formă de şantaj, este o formă de a minţi şi de a dăuna propriei tale ţări”, a spus Antonescu, citat de AGERPRES.

Preşedintele suspendat Traian Băsescu i-a acuzat, marţi, pe liderii USL că „au dat cu piciorul” efortului făcut de români în procesul de integrare în UE, menţionând că aceştia au intrat „într-o fundătură, în care au tras şi România”.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
La doar 15 ani, fiul lui Cristiano Ronaldo deține o adevărată comoară. Cea mai scumpă piesă valorează jumătate de milion de dolari
Capital.ro
Secretul lui Ion Iliescu. Nu a știut nimeni. Ce a făcut fostul președinte al României (VIDEO)
Playtech.ro
Amendă de până la 3.000 de lei pentru gunoiul din curte. Orice vecin te poate reclama
Adevarul
Salariul minim pe economie îi dezbină pe români. „Noi abia trecem luna, iar patronul face investiții în imobiliare”
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Tragedie rutieră pe Valea Oltului! O persoană a murit și alte patru au fost rănite în urma impactului dintre două autoturisme
Cancan.ro
Cauza morții Biankăi și a lui Toni, tinerii găsiți fără suflare în zona Lacului Frumoasa. Primele rezultate ale necropsiei
iamsport.ro
Gigi Becali a ”dinamitat” vestiarul FCSB! Cum i-a întors pe unii jucători împotriva celorlalți: ”Li s-a stricat complet starea de spirit”
MediaFlux
Compatibilități amoroase în sezonul Scorpionului. Cine iubește intens și cine se retrage dintr-o relație toxică
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi