Anunț important pentru românii care au card sau cont la BCR. Milioane de clienți sunt vizați

BCR România a lansat un anunț important pentru românii care utilizează serviciile lor bancare, într-un context tot mai dificil, generat de tentative de fraudă bancară tot mai dese.
Alina Costache
02 dec. 2024, 23:35
Anunț important pentru românii care au card sau cont la BCR. Milioane de clienți sunt vizați

BCR România, una dintre principalele instituții bancare din țara noastră, are un anunț foarte important de făcut pentru românii ce au cont și card. Instituția vorbește despre creșterea tentativelor de fraudă, prin mesaje care încurajează utilizatorii să acceseze link-uri suspecte. Recent, banca a subliniat că este foarte important ca clienții să dea dovadă de precauție, mai ales că, în ultimul timp, tot mai mulți hackeri acționează prin intermediul unor încercări de psishing și ransomware ce vizează utilizatorii români.

BCR România îi învață pe clienți cum să se ferească de fraude

„Ai primit un mesaj cu un link de la cineva care te încurajează să vezi ce ai câștigat, fără context? Cel mai sigur e scam. Indiferent de cât de tentant pare, nu deschide link-uri primite de la străini, mai ales dacă sunt însoțite de mesaje urgente sau dacă au greșeli de punctuație. Nu-ți oferi datele personale când ești anunțat că ai câștigat la concursuri la care nu ai participat niciodată”, a declarat BCR România.

Citește și : Verifică acum cu atenție dacă ai căutat asta pe Google. Banii tăi de pe card pot fi în pericol

BCR mai subliniază că tranzacțiile operate prin intermediul băncii sunt desfășurate în siguranță deplină, dar și că fiecare utilizator trebuie să fie atent la ceea ce face pe calculator, tabletă sau telefonul mobil, în afara cadrului bancar. Banca susține că este esențial ca clienții să nu deschidă link-uri suspecte, precum și să evite furnizarea datelor personale fără verificarea sursei.

Citește și : Alocații de aproape 800 de lei pe lună de la 1 ianuarie 2025. Cine sunt copiii care beneficiază de o majorare substanțială anul viitor

BCR mai menționează că amenințarea de tip ransomware este cea mai răspândită și considerată cea mai periculoasă de companiile de securitate IT. Conform studiului realizat de compania românească de cyber security Bitdefender, cele mai frecvente amenințări de tip ransomware care vizează utilizatorii din România sunt Teslacrypt (11%), Locky (10%) si Cryptolocker (9%).

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Neluțu Varga, prima reacție după plecarea lui Daniel Pancu de la CFR Cluj. „Nu e nicio pierdere. Om fără caracter!”. Cine vine în locul lui. Exclusiv
Capital.ro
Cod Rutier 2026. Se anulează permisul de conducere. Regulile obligatorii pe care șoferii trebuie să le respecte
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi