Anunț important pentru șoferi! Ce se întâmplă cu numerele de înmatriculare de la 17 septembrie 2025

Începând cu data de 17 septembrie, șoferii din țara noastră vor întâmpina schimbări importante legate de plăcuțele de înmatriculare.
Alina Costache
16 sept. 2025, 20:55
Anunț important pentru șoferi! Ce se întâmplă cu numerele de înmatriculare de la 17 septembrie 2025

Șoferii vor întâmpina schimbări legate de plăcuțele de înmatriculare începând cu data de 17 septembrie. Ministerul Afacerilor Interne a adoptat Ordinul MAI 132/2025, prin care își propune să modernizeze și să digitalizeze procesul de obținere a numerelor, simplificând astfel procedurile și reducând timpul petrecut la ghișee. Noile reguli vor fi aplicate în cazul tuturor tipurilor de plăcuțe, indiferent că vorbim de cele permanente, provizorii, temporare sau de probă. Principalul obiectiv este creșterea eficienței și accesibilității serviciilor pentru șoferi.

Citește și: Tarife majorate cu până la 200% pentru mașinile parcate ilegal pe locurile de reședință. Hotărârea care bagă spaima în șoferii români

MAI, program de modernizare a serviciilor pentru șoferi din 17 septembrie

MAI a lansat un program de modernizare și digitalizare a serviciilor pentru șoferi, obiectivul fiind simplificarea procedurilor și reducerea birocrației. Astfel, de la 17 septembrie, ordinul MAI 132/2025 introduce modificări importante în ceea ce privește numerele de înmatriculare ale autovehiculelor, vizând atât eficientizarea procesului, cât și accesul mai ușor la servicii.

Un alt element important este reprezentat de eliminarea posibilității de plată la casieria DGPCI. Toate taxele pentru producerea plăcuțelor vor putea fi plătite exclusiv online, ceea ce va simplifica procesul și le va oferi șoferlor mai mult control asupra procedurii. În același timp, reglementările urmăresc digitalizarea fluxurilor interne de luxru. În acest mod, documente precum comenzi de lucru, avize de însoțire, procese-verbale sau situații centralizatoare vor fi gestionate electronic, reducând timpul necesar pentru procesarea lor și erorile administrative.

Schimbările fac parte dintr-un plan mai amplu al autorităților de a moderniza serviciile publice. Cu puțin timp în urmă au fost făcute schimbări pentru livrarea pașapoartelor electronice, dar și a permiselor de conducere internaționale, la cererea solicitanților. Prin astfel de măsuri, Ministerul Afacerilor Interne își propune să asigure un proces mai transparent, mai rapid și mai eficient, reducând birocrația și sporind accesul cetățenilor la serviciile publice.

Citește și: Schimbări în noul Cod Rutier 2025. Amendă de 4000 de lei și permis suspendat pe 90 de zile pentru șoferii care încalcă legea

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Omul care a vândut Atletico Madrid cu 2 miliarde de euro, viitorul patron al Farului!? „Facem o pepinieră. Ce e pentru el 100 de milioane?”
Capital.ro
Sistem de pensii ca în timpul lui Nicolae Ceaușescu. Propunere-surpriză în România: Vârstă de pensionare, 60 de ani
Playtech.ro
Cum îți dai seama că moarea e bună. Semnul care arată că varza e reușită
Adevarul
Elevi medaliați internațional nu mai primesc burse sportive, după o decizie a Ministerului Educației. Părinții se revoltă
wowbiz.ro
Primele rezultate ale autopsiei în cazul Sarei, fetița de 2 ani moartă pe scaunul stomatologic! Ceea ce s-a aflat acum e de-a dreptul șocant
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Incredibil ce detaliu important au ignorat cei de la cabinetul stomatologic unde s-a stins fetița de doi ani! Mesajul care răstoarnă investigațiile
iamsport.ro
Șocant! 'Nostradamus' Ion Țiriac anunță miliarde de morți: 'Unde îi îngropi pe toți'. Scenariu apocaliptic
MediaFlux
România, deja calificată la barajul pentru CM 2026! O veste bună înaintea meciului cu Bosnia
stirilekanald.ro
„Crema este magistrală, este făcută în laborator” Ancuța Cîrcu răspunde acuzațiilor că ar fi vândut ilegal creme cu mercur: „Sunt femei care nu sunt emancipate”
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume