Anunţ important privind salariile profesorilor, vezi de ce cadrele didactice nu au primit banii. Ce spun sindicatele

Problema salarială a acelor 20.000 de salariaţi din educaţie care erau în situaţia de avea veniturile diminuate după transferul contribuţiilor de la angajator la angajator şi întârzierea plăţilor salariilor în unităţile şcolare din Bucureşti au fost discutate, joi, de sindicaliştii din educaţie şi reprezentanţii Ministerului Educaţiei Naţionale.
Filip Stan
15 feb. 2018, 12:18
Anunţ important privind salariile profesorilor, vezi de ce cadrele didactice nu au primit banii. Ce spun sindicatele

„Răspunsul era cel deja cunoscut, întârzierea este cauzată de necesitatea apariţiei acelei ordonanţe de urgenţă, care trebuia să rezolve problema celor 20.000 de salariaţi din educaţie, angajaţi pe fracţii de normă sau post, pentru că în situaţia în care nu apărea ordonanţa, aveau veniturile diminuate drastic sau veneau cu bani de acasă. Ordonanţa în cauză a fost înaintată de Guvern către plenul Consiliului Economic Social (CES), în şedinţa de marţi, nu s-a acceptat introducerea ei pe ordinea de zi şi s-a revenit joi într-o şedinţă extraordinară a plenului CES, cu o variantă îmbunătăţită a ordonanţei respective căreia i s-a dat aviz favorabil. A fost aprobată în şedinţa de Guvern şi presupun că vineri a apărut în Monitorul Oficial şi s-a putut opera pe programul de salarizare al Ministerului Educaţiei, pe Edusal, pentru rezolvarea problemei colegilor noştri”, deci a existat baza legală pentru modificarea Edusal”, a declarat joi preşedintele Federaţiei Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret”, Marius Nistor.

Acesta a precizat că luni au fost operate multe accesări în programul de salarizare Edusal, iar acest lucru ce a dus la întârzierea plăţii cadrelor didactice.

„Luni s-au operat foarte multe accesări, într-un timp record şi de aici a apărut această întârziere, a plăţii salariilor, cu o zi, maximum două. Rezolvarea problemei salariale a acelor 20.000 de colegi reprezenta o prioritate, este bine că s-a putut găsi o soluţie la aşa ceva, dar sperăm că de luna viitoare să nu mai existe întârzieri vizavi plata salariilor. În caz contrar va trebui să discutăm despre fiabilitatea actualului mod de plată al salariului, iar dacă Ministerul Educaţiei, împreună cu inspectoratele şcolare au capacitatea necesară pentru a asigura plata salariilor, mergându-se pe fluxul actual. Dacă sunt deficienţe, ele trebuie corectate prin angajare de resurse umane şi îmbunătăţirea logisticii pe care o au la dispoziţie, dar important este ca oamenii să nu mai fie puşi în situaţia în care salariul lor întârzie şi cu o zi”, a mai spus sindicalistul.

Ministerul Educaţiei Naţionale a precizat joi că pe data de 30 ianuarie a transferat sumele pentru plata salariilor către inspectoratele şcolare judeţene şi Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti, cu drept de utilizare din data de 1 februarie.

„În conformitate cu prevederile legale în domeniu, unităţile de învăţământ sunt cele care întocmesc statele de personal şi de plată şi le transmit inspectoratelor şcolare spre validare, iar acestea din urmă transferă sumele pentru plata salariilor către unităţile de învăţământ. Astfel, plata salariilor se realizează de către fiecare unitate de învăţământ în parte, pe baza statelor validate”, arată MEN, într-un comunicat transmis AGERPRES.

Secretarii de stat din Ministerul Educaţiei Naţionale s-au întâlnit joi dimineaţă cu reprezentanţi ai cadrelor didactice, acestora din urmă fiindu-le explicate motivele care au condus la întârzierea plăţii unei mici părţi din salariile angajaţilor din învăţământul preuniversitar, ele fiind legate de upgrade-ul realizat la platforma de salarizare, menţionează sursa citată.

Totodată, la solicitarea reprezentanţilor cadrelor didactice de suplimentare a numărului de posturi din inspectoratele şcolare judeţene, reprezentanţii MEN au răspuns că au analizat fiecare caz în parte şi că vor face demersurile necesare pentru optimizarea funcţionării inspectoratelor pe zona de contabilitate-salarii.

S-a convenit ca, pe viitor, reprezentanţii MEN şi cei ai cadrelor didactice să se întâlnească „ori de câte ori este nevoie pentru a răspunde eficient la problemele ce pot apărea”, susţine sursa citată.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Orașul mare din Europa, vizitat de foarte mulți români, care se confruntă cu o invazie de gândaci. Insectele au ajuns și în terase sau pe pereții caselor
Capital.ro
România a pierdut o voce de aur. Talentul său a luminat scena timp de peste trei decenii. Rămâne veșnic în amintire
Playtech.ro
Informaţia momentului despre Traian Băsescu! Toţi aşteptau o veste bună, ce se întâmplă cu fostul preşedinte după operaţie
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Unic în Europa. Stațiunea din România cu ape miraculoase
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Ies la lumină noi detalii din ancheta crimei din Lipănești. De câte ori a apelat tânăra ucisă cu toporul la ajutorul autorităților
Cancan.ro
BREAKING | Delia Gaspar a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 34 de ani 😢
Playsport.ro
Insula din România știută de puțini: locul ascuns cu cai sălbatici, cândva cuib al infractorilor, azi paradis uitat
Capital.ro
Schimbare în Codul Rutier 2025. Permis suspendat pentru 4 ani și dosar penal
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Renunțarea la plata prin SMS la CT BUS ridică semne de întrebare privind transparența și deciziile de management ale companiei de transport din Constanța
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Începe Programul Rabla 2025: cum te poți înscrie și câți bani poți obține