Ce se întâmplă cu voucherele de vacanţă. Anunţ de la Guvern

Vouchere de vacanţă 2019. Anunţ important al ministrului cu privire la voucherele de vacanţă pe care bugetarii le primesc de la stat. Puţini se aşteptau la o astfel de reacţie din partea lui.
Iulian Tudor
08 iul. 2019, 10:36
Ce se întâmplă cu voucherele de vacanţă. Anunţ de la Guvern

Vouchere de vacanţă 2019. Răsturnare de situaţie în România, după ce voucherele de vacanţă au scos la lumină mare parte din economia care funcţiona la negru în condiţiile în care, anul trecut, numărul operatorilor care au depus cereri de licenţiere la Ministerul Turismului a crescut cu 60% iar în primul trimestru din acest an avansul este de circa 65%, susţine ministrul Turismului, Bogdan Trif.

Citeşte şi Anunţ de maximă importanţă despre voucherele de vacanţă! Ce se întâmplă cu tichetele

„Măsura acordării voucherelor de vacanţă a scos la lumină foarte mare parte din economia care funcţiona la negru. Pentru că aceste vouchere pot fi acordate şi preluate doar de operatorii care sunt licenţiaţi, autorizaţi de Ministerul Turismului. În 2018, am avut o creştere cu aproape 60% a celor care au depus cereri de licenţiere la Ministerul Turismului şi în primul trimestru al anului 2019 avem o creştere cu aproape 65% faţă de 2018”, a afirmat ministrul Turismului duminică la Digi24.

Trif a precizat, însă, că această măsură nu reprezintă o subvenţionare ci determină românii să îşi petreacă vacanţa în ţară. El a arătat, totodată, că acei 1450 de lei nu ajung decât pentru două-trei zile pe litoralul românesc subliniind însă că banii sunt cheltuiţi în România nu în afara ţării.

Anul 2018 a fost primul în care s-au acordat vouchere de vacanţă iar beneficiari au fost aproape 1,2 milioane de români. 

„Am infuzat aproape 400 de milioane (de euro, n.r.) în acest sector. Operatorii din turism ne-au cerut să nu renunţăm la această măsură motiv pentru care şi în 2019 şi în 2020 o vom menţine. Ne gândim chiar să o îmbunătăţim în anii următori”, a precizat Bogdan Trif.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Soția noului jucător transferat de FCSB a reacționat rapid: „București, venim”
Capital.ro
Pensii 2026. Seniorii României ar putea primi banii în plus. Sorin Grindeanu: Să acopere pierderile imense suferite în 2025
Playtech.ro
Când se stabileşte valoarea bunurilor în cazul unei moşteniri. Întrebarea este pe buzele multor români
Adevarul
În China prinde contur ideea că încheierea războiului din Ucraina ar fi în interesul Beijingului
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
”Valentin Ceaușescu a avut destul de multă minte” și a salvat legenda lui Dinamo de la excluderea din fotbal: ”Era puțin nebun, își putea pierde cariera”
MediaFlux
Șeful Armatei ne cere să fim gata de război. Avertismentul pentru a fi pregătiți de orice
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend