Apelul disperat al unui preot din Buzău. Fiul lui suferă de leucemie și este în stare gravă

Alexandru are 11 ani și se luptă din greu să supraviețuiască. Băiatul a fost diagnosticat cu leucemie, iar starea lui de sănătate se agravează de la o zi la alta. Are nevoie urgentă de un transfer la un spital din Italia, unde medicii i-ar oferi mai multe șanse de supraviețuire. Familia nu-și permite să acopere cheltuielile. Pentru asta tatăl lui, un preot din Buzău, cere ajutor oamenilor.
Alina Costache
19 aug. 2023, 13:22
Apelul disperat al unui preot din Buzău. Fiul lui suferă de leucemie și este în stare gravă

Alexandru este fiul preotului Ioan Șolea. Suferă de leucemie. Întrucât starea lui Alexandru este destul de gravă, copilul trebuie transferat urgent la spitalul pediatric „Bambino Gesù” din Italia, Roma, care a acceptat să-l primească, oferindu-i mai multe şanse de supravieţuire.

Tatăl lui Alexandru cere ajutorul oamenilor.

,,Binecuvântarea Domnului peste voi toți, cu al Său har și cu a Sa iubire de oameni!

Sunt părintele Ioan Șolea și slujesc la parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Buzău. Împreuna cu preoteasa Anda Beatrice, avem doi copii, Alexandru și Sofia.

În activitatea duhovnicească de până acum, am participat la suferința multor oameni, care aveau nevoie de ajutor, în boli și în necazuri. Eu, în schimb, nu aveam experiența suferinței în mod nemijlocit. Acum însă, Domnul m-a cercetat cu o încercare, prin fiul nostru, Alexandru, care a fost diagnosticat acum câteva zile, cu leucemie acută limfoblastică, tip T.
Starea lui este din ce în ce mai gravă. Chiar și asa, avem mare nădejde în Acoperământul Preacuratei Născătoare de Dumnezeu.
Vestea am primit-o în ajunul Praznicului Adormirii ei, ceea ce ne-a facut să nădăjduim că este și va fi cu noi în purtarea acestor suferințe.

Acum este lupta lui Alexandru, pe de o parte, ca să obțină analize suficient de de bune, pentru a fi deplasabil. Pe de altă parte, având în vedere starea lui foarte gravă, cheltuielile pe care le presupune acest demers îndelungat vor fi foarte mari, așa că facem apel la sprijinul dumneavostră, prin donații, după putere, într-unul dintre aceste conturi:

TITULAR: tatăl copilului:
SOLEA IONUT ADELIN
RON RO31BTRLRONCRT0123020901
EURO RO78BTRLEURCRT0123020901
USD RO82BTRLUSDCRT0123020901
GBP RO36BTRLGBPCRT0123020901

Rugăm pe Dumnezeu să vă înmulțească darul și să vă ferească de asemenea încercări!” , este mesajul postat de preotul Ioan Șolea, pe pagina sa de facebook.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
El este omul pe care Gică Hagi l-a nășit imediat după Mondialul din 94. A ajuns printre cei mai bogați din România, e plin de bani și pământuri și deține cea mai iubită echipă
Capital.ro
Regulă clară pentru toți românii de la bloc. Se achită banii obligatoriu. Asociația poate solicita executarea silită a bunurilor sau veniturilor
Playtech.ro
Ce datorii te pot pune pe lista rușinii. Informațiile despre datornici care vor fi publicate în Monitorul Oficial
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mircea Mihail, băiatul de 11 ani care a dispărut din Sectorul 3, a fost găsit
iamsport.ro
A fost antrenat de Lucescu și recunoaște că l-a trădat pe fostul selecționer: ”M-a ajutat, dar eu am făcut o greșeală!”
MediaFlux
Putin se pregătește să atace NATO! Avertisment cu privire la Rusia de la vârful unei țări europene
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara