Aproape 2.500 de şcoli vor fi conectate la Internet pe banii UE

Un număr de 2.446 de şcoli din mediul rural şi oraşe mici vor fi conectate la Internet prin intermediul unui proiect finanţat din fonduri europene în valoare de 135,4 milioane de lei, a anunţat luni Ministerul Comunicaţiilor.
Romania TV
23 ian. 2012, 14:13
Aproape 2.500 de şcoli vor fi conectate la Internet pe banii UE

„Ministrul Comunicaţiilor, Valerian Vreme, a semnat, luni, alături de ministrul Educaţiei, Daniel Funeriu, contractul de finanţare din fonduri structurale prin Axa prioritară III «TIC pentru sectoarele privat şi public» gestionată de Organismul Intermediar pentru Promovarea Societăţii Informaţionale, pentru proiectul «Internet în şcoala ta. Conectarea la internet broadband a unităţilor şcolare din zona rurală şi mic urbană»”, se arată într-un comunicat al ministerului, potrivit Mediafax.

Valoarea totală eligibilă a proiectului este 135,4 milioane de lei, iar acesta va fi implementat în 12 luni de la data semnării contractului de finanţare.

Obiectivul general al proiectului constă în facilitarea accesului public a instituţiilor de învăţământ „în zonele de eşec ale pieţei” (zone rurale şi mici urbane dezavantajate din punct de vedere al accesului la mijloacele moderne de comunicaţii) prin creşterea utilizării TIC, susţinerea conectării la broadband, precum şi prin consolidarea infrastructurii TIC, se menţionează în comunicat.

Obiectivele proiectului sunt conectarea a 2.446 de şcoli la Internet prin conexiune broadband şi creşterea utilizării IT&C şi facilitarea accesului la Internet pentru aproximativ 650.000 de elevi şi aproximativ 48.000 de profesori.

De asemenea, proiectul urmăreşte creşterea utilizării IT&C şi facilitarea accesului la resursele educaţionale în inspectoratele şcolare judeţene, precum şi reducerea decalajului educaţional dintre mediile urban – rural în domeniul utilizării IT&C şi al accesului conexiunilor Internet.

„Acest obiectiv va fi atins prin implementarea unui sistem de monitorizare, management al reţelei şi suport Call-center şi instruirea de persoane pentru asigurarea suportului tehnic ce vor asigura mentenanţa, durabilitatea şi sustenabilitatea operaţională a proiectului şi de persoane cu atribuţii de administrare regională a reţelei”, se mai spune în comunicat.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi suporteri spanioli înainte de meciul naționalei lor de la Cupa Mondială. Au fost găsiți în lacrimi la intrarea în stadion
Capital.ro
Adio, diesel? Se schimbă piața auto din România. Ce se întâmplă cu mașinile pe motorină. Declin fără precedent
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Un nou venit la pensie pentru români, cum funcționează. Legea a fost deja adoptată
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?