Aproape 90 de percheziţii în dosare de infracţiuni economice, efectuate de poliţişti într-o săptămână

Poliţiştii specializaţi în investigarea criminalităţii economice din cadrul Poliţiei Române au făcut, în ultima săptămână, 87 de percheziţii şi au pus în aplicare 55 de mandate de aducere. Faţă de 31 persoane au fost dispuse măsuri preventive, iar valoarea măsurilor asigurătorii este de aproape 7.000.000 de lei.
Romania TV
17 dec. 2017, 09:56
Aproape 90 de percheziţii în dosare de infracţiuni economice, efectuate de poliţişti într-o săptămână

Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR) a anunţat că, în ultima săptămână, sub coordonarea Direcţiei de Investigare a Criminalităţii Economice a Inspectoratului General al Poliţiei Române, poliţiştii au efectuat 87 de percheziţii domiciliare şi au pus în aplicare 55 de mandate de aducere, în cadrul unor dosare penale ce vizează infracţiuni economice.

În cadrul cauzelor penale instrumentate, au fost dispuse măsuri preventive faţă de 31 de persoane, au fost instituite măsuri asigurătorii asupra unor bunuri în valoare totală de 6.976.368 de lei, dintre care 1.104.151 de lei în numerar sau în cont bancar şi au fost indisponibilizate bunuri în valoare totală de 2.422.818 lei.

De asemenea, au fost ridicate în vederea confiscării 914.150 de ţigarete şi 3.610 de litri alcool şi băuturi alcoolice.

De exempplu, în 13 decembrie, poliţiştii au efectuat 43 de percheziţii domiciliare în Bucureşti şi în judeţele Ilfov, Buzău, Dâmboviţa şi Cluj, într-un dosar de contrabandă.

Din cercetări a reieşit că persoanele vizate, în perioada 2013-2017, ar fi comercializat ţigarete şi articole pirotehnice provenite din contrabandă.
Au fost puse în aplicare 42 de mandate de aducere, persoanele depistate fiind duse la sediul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Sector 2, Bucureşti.

În urma percheziţiilor, au fost ridicate 280.210 ţigarete, în valoare de aproximativ 140.100 de lei, 601.000 articole pirotehnice. De asemenea, au fost indisponibilizaţi 12.350 de lei şi 1.250 de euro.

Prejudiciul adus bugetului de stat în urma săvârşirii infracţiunii de contrabandă cu ţigarete este de aproximativ 180.000 de lei, pentru recuperarea căreia urmează a fi dispusă instituirea de măsuri asigurătorii asupra bunurilor celor în cauză.

Faţă de 5 persoane s-a luat măsura preventivă a reţinerii pentru 24 ore, iar la data de 14 decembrie, 4 dintre acestea au fost arestate preventiv, cercetările urmând a fi continuate.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Oana Roman își sărbătorește tatăl! Ce surpriză i-a pregătit lui Petre Roman
Fanatik.ro
Nadia Comăneci a numit trei sportivi puternici din România. Pe cine vede Zeița de la Montreal drept un exemplu notabil
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 22 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Au voie ștrandurile să interzică accesul cu apă și alimente din exterior? Explicațiile InfoCons
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
400.000 de euro salariu pentru transferul verii la FCSB. Jucătorul a ajuns deja în România
MediaFlux
Grindeanu va cere desecretizarea discuțiilor pe care le-a avut președintele cu liderii partidelor din fosta coaliție: Românii ar fi bine să vadă ce își asumă liderii politici la întâlnirile oficiale
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România