Aproximativ 100 de elevi, izolaţi la domiciliu după ce au plecat în două tabere

Aproximativ 100 de copii din Gorj, cu vârste de până la 14 ani sunt izolaţi la domiciliu, după ce au participat la două tabere. De asemenea, şi câteva cadre didactice se află în izolare la domiciliu.
Romania TV
10 aug. 2020, 05:49
Aproximativ 100 de elevi, izolaţi la domiciliu după ce au plecat în două tabere

Grupurile de elevi au ales să plece în taberele şcolare, cu toate că organizatorii anulaseră evenimentele. Părinţii copiilor, dar şi profesorii au decis să meargă pe cont propriu, după ce organizatorii taberelor nu le-au restituit plăţile făcute în avans.

Citeşte şi: Revoltă a poliţiştilor din cauza complicităţii unor şefi din Poliţie cu interlopii. „Pentru scursurile astea sunt atâtea forţe?”

Prin urmare, un grup de 47 de elevi a plecat pe litoralul românesc, cu trenul. Celălalt grup, format din 50 de copii, a plecat cu autocarul la Cheile Grădiştei, Braşov. La întoarcere, doi copii s-au simţit rău şi au fost testaţi pentru coronavirus la laboratoarele private din oraş.

Peste 100 de persoane vor fi carantinate la domiciliu, pentru că în afara copiiilor, care sunt aproape 100, vor fi izolaţi şi părinţii acestora. O anchetă a stabilit, până acum, că unul dintre părinţii unui copil ieşise pozitiv când fiul lui se afla deja în tabără la mare. La întoarcere, au apărut simptome şi la el, iar rezultatul testului este pozitiv.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum l-a pierdut FCSB la marea rivală Dinamo: „E o investiție!”
Capital.ro
Se verifică banii din cont. Românii care intră în atenția ANAF. Se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?