Aproximativ 200 de combatanţi înarmaţi s-au baricadat într-o şcoală din Filipine

Aproximativ 200 de combatanți înarmați au atacat miercuri un detașament al armatei filipineze și s-au retras apoi într-o școală dintr-o localitate situată la 160 km de Marawi, oraș care se confruntă cu o insurecție islamistă în sudul Filipinelor, relatează AFP, citând poliția locală.
Romania TV
21 iun. 2017, 05:29
Aproximativ 200 de combatanţi înarmaţi s-au baricadat într-o şcoală din Filipine

Inspectorul de poliție, Realan Mamon, nu a fost în măsură să spună dacă elevi sau profesori de la școala primară din Pigkawayan, insula Mindanao (sud), au fost luați ostatici. Atacul a avut loc în zori, înainte de ora deschiderii.

El a declarat postului de radio local că atacul asupra detașamentului de militari ar putea să fie o diversiune pentru a-i ajuta pe islamiștii implicați în insurecția din Marawi.

Oficialul citat a spus că bărbații înarmați provin probabil din gruparea Bangsamoro Islamic Freedom Fighters (BIFF), o facțiune disidentă a Frontului Islamic de Eliberare Moro (MILF), principala grupare rebelă musulmană din țară, cu care guvernul a lansat negocieri de pace.

Primarul din Pigkawayan, Eliseo Garsesa, a estimat la 200 persoanele înarmate implicate în atacul asupra detașamentului armatei.

Anterior, agenția de presă Reuters a relatat că aproximativ 300 de bărbați înarmați au luat ostatici mai mulți elevi într-o școală din Pigcawayan.

Violențele au început la 23 mai între trupe filipineze și militanți islamiști înarmați ce susțin gruparea jihadistă Statul Islamic și care au preluat controlul asupra unei părți a orașului majoritar musulman Marawi, din insula Mindanao, în sudul arhipelagului.

Islamiștii au luat ostatici într-o școală din Filipine 

Un grup de militanți islamiști a luat ostatici mai mulți elevi într-o școală din Filipine, transmite Reuters.

Poliția a anunțat că aproximativ 300 de bărbați înarmați au luat cu asalt miercuri dimineața o școală din orașul Pigcawayan din insula Mindanao, unde trupele guvernamentale și islamiștii luptă de cinci săptămâni. Printre atacatori se află și membri ai grupării Luptătorii Islamiști pentru Libertate din Bangsamoro (BIFF).

Șeful poliției din localitate a confirmat într-un interviu la radio că membrii BIFF sunt angajați într-un schimb de focuri cu armata. El nu a putut preciza câți ostatici se află în mâinile susținătorilor Statului Islamic.

Pigcawayan este la 190 de kilometri la sud de Marawi, unde BIFF și combatanți din alte grupuri și-au stabilit o poziție din 23 mai și rezistă atacurilor armatei filipineze.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Tatăl lui Abi Talent, în comă, la spital! Bărbatul a suferit un accident rutier în Buzău
Fanatik.ro
Neagoe a făcut iureș după meci! Cerința expresă pe care o are față de conducerea Petrolului
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii din România.Se declară tot la ANAF. S-a dat termen de maxim 30 de zile
Playtech.ro
Cine cotizează la Pilonul III de pensii: banii se pot retrage foarte simplu
Adevarul
În China prinde contur ideea că încheierea războiului din Ucraina ar fi în interesul Beijingului
wowbiz.ro
Durere uriașă în urma tânărului mort în spitalul din Buzău! Iubita lui Gabriel a cedat, la o săptămână după ce l-a condus pe ultimul drum: „Sufletele s-au cerut…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Dominica Trop, cântăreața numită „Tezaur Uman Viu” de UNESCO, a încetat din viață la 87 de ani. Mesajul emoționant transmis de familie
iamsport.ro
Susține că apropierea de Mircea Lucescu i-a distrus relația cu Cornel Dinu: ”Știa că sunt prieten cu el, de aceea s-a comportat așa cu mine”
MediaFlux
Olanda a plătit 5,7 milioane de euro despăgubire pentru furtul Tezaurului Dacic. Pentru români, pierderea este inestimabilă
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend