Arabia Saudită alocă 1,5 miliarde de dolari pentru Irak. Deschide şi un consulat la Bagdad

Arabia Saudită a anunţat că deblochează 1,5 miliarde de dolari pentru Irak şi că deschide noi reprzentanţe pe teritoriul vecinului său, unde încearcă să reducă influenţa iraniană, pledând în favoarea deschiderii unui ”nou capitol” în relaţiile între Riad şi Bagdad.
Romania TV
05 apr. 2019, 12:46
Arabia Saudită alocă 1,5 miliarde de dolari pentru Irak. Deschide şi un consulat la Bagdad

Ilustrând această reluarea a relaţiilor după decenii de ruptură diplomatică, o importantă delegaţie de oameni de afaceri şi oficiali a efectuat miercuri şi joi o vizită la Bagdad.

Premierul irakian Adel Abdel Mahdi – care urmează să efectueze o vizită la Teheran sâmbătă şi duminică – este aşteptat la Raid ”în câteva zile”, a anunţat ministrul irakian al petrolului Thamer Ghadbane.

Ministrul saudit al Comeţului şi Investiţiilor Majed al-Qassabi a anunţat joi ”un împrumut de un miliard de dolari (aproximativ 891 de milioane de euro) în vederea unor proiecte în domeniul dezvoltării şi 500 de milioane de dolari în vederea susţinerii exporturilor” irakiene.

”Noul capitol” în favoarea căruia pledează Qassabi ar putea să includă numeroase domenii, în contextul în care saudiţii au discutat la Bgdad despre ”cooperarea economică, politică, comercială, culturală şi în domeniul securităţii”, potrivit lui Ghadbane potrivit news.ro.

”Memorandumuri de acorduri urmează să fie semnate la Riad, în cadrul vizitei premierului”, a anunţat el.
De asemenea, un consulat saudit a fost inaugurat la Bagdad, în sediul ambasadei, care nu are un şef de cancelarie din 2016, iar ”alte trei (consulate) urmează să fie deschise în Irak”, a anunţat ministrul saudit.

”Acum irakienii pot să obţină o viză direct la Bagdad”, şi-a exprimat el satisfacţia, în contextul în care până acum irakienii care doreau să efectueze pelerinajul la Mecca erau nevoişi să se ducă la un consulat saudit într-o ţară vecină.

În ianuarie 2016, un ambasador saudit şi-a prezentat scrisoarea de acreditare Bagdadului, pentru prima oară de la întreruperea de către Riad a relaţiilor diplomatice cu regimul lui Saddam Hussein, după invadarea Kuwaitului, în 1990, potrivit news.ro.

Însă el a fost rechemat opt luni mai târziu, la solicitarea Bagdadului, din cauza unor declaraţii controversate cu privire la miliţii şiite.

De atunci, cele două guverne şi-au multiplicat vizitele şi au dat dovadă de o încălzire a relaţiilor diplomatice, prin care Riadul încearcă, potrivit unor experţi, să reducă influenţa Iranului şiit, al doilea furnizor al Irakului de produse importate şi un important factor în ţară.

În urma căderii dictaturii irakiene, în 2003, guvernele din Irak au fost dominate de şiiţi şi de apropiaţi ai Iranului, potrivit news.ro.

În prezent, la peste 30 de ani de la Primul Război de la Golful Persic şi de la închiderea celor două posturi de frontieră, Riadul şi Bagdadul dau asigurări că urmează să deschidă în lunile următoare principalul punct, la Arar.

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Dana Badea a recunoscut! Costel Biju a fost bărbatul vieții ei! Cum a reacționat „Regele TikTok-ului” atunci când a auzit
Fanatik.ro
Cum s-a gândit Ministerul Muncii să salveze angajații unor mari companii aflate în prag de faliment. Pierderi de miliarde și mii de muncitori în pericol
Capital.ro
Victorie pentru Traian Băsescu. Administrația Prezidențială nu a contestat decizia. Câți bani trebuie să primească
Playtech.ro
Metoda naturală pentru a reduce umiditatea din baie. Soluția simplă și eficientă
Adevarul
Cum a pierdut CFR Călători în fața unui operator privat, la diferență de 1 ban, 13 trenuri Alstom Coradia cumpărate de statul român
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O adolescentă de 16 ani a fost găsită în stare de inconștiență lângă fire de înaltă tensiune căzute pe o stradă din București
iamsport.ro
”Cum să câștige Chivu titlul în Serie A cu 30 de puncte avans?!”. Nu a avut pic de milă: ”Știe o italiană de gherlă, cam cum știe Șumudică suedeză”
MediaFlux
Începe fuziunea benevolă a comunelor din România! Proiect-pilot al reformei administrative
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat