Arafat: 42 din cele 68 de persoane care au murit de hipotermie au fost găsite în stradă

Din cele 68 de persoane care au murit din cauza hipotermiei, 42 au fost găsite în stradă, iar restul în locuinţe improvizate sau fără încălzire, a declarat, duminică seară, la MAI, subsecretarul de stat în MS, Raed Arafat.
Romania TV
12 feb. 2012, 20:46
Arafat: 42 din cele 68 de persoane care au murit de hipotermie au fost găsite în stradă

Raed Arafat a solicitat autorităţilor locale să aplice măsuri proactive pentru prevenirea deceselor prin hipotermie, amintind exemplul pozitiv al municipiului Bucureşti unde astfel de cazuri au fost mai puţine decât estimările datorită faptului că autorităţile locale au identificat persoanele fără adăpost sau care trăiau în condiţii improprii şi le-au transportat la unităţi specializate pentru a primi asistenţă medicală sau socială.

Pe de altă parte, secretarul de stat Mihai Capră a precizat că, la nivel naţional, sunt blocate 83 de drumuri judeţene, iar 45 de localităţi sunt izolate, autorităţile acţionând cu utilaje specifice pentru deszăpezire. De asemenea, 13 localităţi din judeţul Buzău au probleme cu alimentarea cu energie electrică.

Secretarul de stat pentru Relaţia cu Instituţiile Prefectului a precizat că Ministerul Administraţiei şi Internelor va sprijini, în continuare, eforturile autorităţilor locale de înlăturare a efectelor fenomenelor
meteorologice. El a menţionat că 10.866 de lucrători din cadrul structurilor Ministerului Administraţiei şi Internelor acţionează pentru limitarea efectelor produse de fenomenele meteorologice, în caz de nevoie alţi 7.000 fiind pregătiţi să intervină în zonele afectate de fenomenele meteo extreme.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Primul 11 al FCSB la derby-ul cu Dinamo! Echipă total schimbată față de meciul cu UTA Arad. Exclusiv
Capital.ro
Lovitura finală pentru Călin Georgescu. Planul care îl va distruge. De ce a fost adus Horațiu Potra în România
Playtech.ro
Se spală sau nu carnea înainte de gătire: Chef Ștefan Popescu lămurește greșeala pe care o fac mulți în bucătărie
Adevarul
Miza alegerii lui Petrișor Peiu ca „numărul 2” în AUR: „Ori se dezumflă, ori vom fi într-un scenariu mult mai negativ”
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Ies la lumină detalii tulburătoare despre Roxana Moise! Când a depistat fosta concurentă de la „Exatlon” boala care a răpus-o
iamsport.ro
Revolta lui Ion Țiriac: Pe mine mă stupefiază. 20 de ani după gratii!
MediaFlux
Pensionarii sunt îngenuncheați de măsurile de austeritate din România. Casele de Ajutor Reciproc au fost luate cu asalt
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje