Primul bombardament după armistiţiu, în Siria

Avioanele armatei siriene au bombardat sâmbătă regiunea Damasc, provocând moartea a opt persoane, în primul raid aerian de la anunţarea armistiţiului negociat de mediatorul Lakhdar Brahimi, a anunţat Observatorul sirian pentru drepturile omului (OSDO), relatează AFP.
Romania TV
27 oct. 2012, 16:02
Primul bombardament după armistiţiu, în Siria

„Raidul aerian a vizat un imobil în oraşul Arbine, provincia Damasc, provocând moartea a opt bărbaţi care se aflau în interior. Acesta este primul bombardament aerian de la anunţarea armistiţiului”, a afirmat pentru AFP Rami Abdel Rahmane, liderul OSDO. „Cadavrul unuia dintre ei a fost scos de sub dărâmături”, a precizat el.

 

Cu ocazia sărbătorii musulmane Al-Adha, care durează patru zile, rebelii şi forţele armate s-a angajat să renunţe la atacuri, dar au declarat că îşi rezervă dreptul de a riposta în cazul încălcării armistiţiului de către partea adversă.

Putem spune că, odată cu acest raid aerian, armistiţiul este îngropat. Nu mai putem vorbi despre armistiţiu„, a declarat Abdel Rahmane.

În prima zi a „armistiţiului”, vineri, organizaţia neguvernamentală a înregistrat deja 146 de morţi, dintre care 53 de civili, 50 de rebeli şi 43 de soldaţi.

Armistiţiul instaurat în Siria de mediatorul internaţional Lakhdar Brahimi s-a „născut mort”, a afirmat sâmbătă un comandant al rebelilor la Alep, calificând planul emisarului drept un „eşec”, relatează AFP.

Ce armistiţiu? Acest armistiţiu este o minciună. Cum poate respecta un armistiţiu un regim criminal? Este un eşec al lui Brahimi, această iniţiativă s-a născut moartă”, a afirmat colonelul Abdel Jabbar al-Oqaidi, liderul consiliului militar rebel din Alep (nord).

„Ieri (vineri) am fost pe mai multe fronturi şi armata nu încetase bombardamentele”, a adăugat el, făcând referire la prima zi a intrării în vigoare a armistiţiului temporar.

„Poporul sirian a devenit un cobai, de fiecare dată există un emisar care încearcă un plan, în timp ce noi ştim că regimul nu îl va respecta”, a continuat el, subliniind că nu rebelii au fost cei care au încălcat armistiţiul.

„Misiunea noastră este de a apăra poporul, nu noi atacăm”, asigură el.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Tricolorii, făcuți praf: „Îi umflăm prea mult! Naționala, fără lider, fără personalitate!” Reacții în lanț după eliminarea României
Capital.ro
Pensiile pe aprilie 2026. E oficial, banii vin mai devreme. Când se plătesc sumele prin Poștă și card bancar
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Modificări la Cartea Electronică de Identitate. Măsurile luate imediat după problemele apărute
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj