ASF, obligată să plătească 28.000 de lei Fondului Proprietatea

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) trebuie să plătească Fondului Proprietatea 27.726 lei cu titlu de cheltuieli de judecată, în urma deciziei Tribunalului București cu privire la un dosar care are legătură cu FNI, reiese dintr-un anunț publicat pe site-ul Bursei de Valori București (BVB).
Filip Stan
22 feb. 2017, 12:00
ASF, obligată să plătească 28.000 de lei Fondului Proprietatea

Franklin Templeton Investment Management Ltd. United Kingdom Sucursala București, în calitate de administrator de investiții al Fondul Proprietatea, dorește să informeze acționarii și investitorii asupra deciziei Tribunalului București în litigiul demarat de Autoritatea de Supraveghere Financiară împotriva Fondului pentru recuperarea anumitor sume de bani în legătură cu mai mulți investitori FNI (dosarul nr. 47874/3/2015).

În particular, Administratorul de Investiții dorește să sublinieze că, în data de 20 februarie 2017, Tribunalul București a anunțat că a respins cererea ASF pentru plata de către Fond a anumitor comisioane de reglementare plătibile ASF, dar pe care Fondul a fost obligat să le plătească mai multor investitori FNI, potrivit unei hotărâri de validare a popririi pronunțate de Tribunalul București„, se arată în document.

Citeşte şi Asirom, AMENDATĂ cu 200.000 de lei de ASF. Ce sancţiuni au primit directorii şi ce nereguli s-au descoperit

De asemenea, instanța a recunoscut și plata sumei de 881.144 lei ca fiind efectuată către ASF și, drept urmare, a constatat compensația legală. În plus, instanța a obligat ASF la plata către Fond a 27.762 lei, cu titlu de cheltuieli de judecată.

Hotărârea Tribunalului București nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ioan Becali l-a sunat pe Fabregas: “Băi, Cesc…”. Ce jucător din SuperLiga i-a propus impresarul
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Peste Hagi și Balaci. Colegul care l-a impresionat cel mai mult pe Bumbescu: ”Era extraordinar!”
MediaFlux
O recunoști? Astăzi este una dintre cele mai cunoscute prezentatoare TV din România, iar în tinerețe arăta așa
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj