Asistentă moartă de covid-19, după ce a ales să se trateze acasă. A ajuns târziu la spital

O asistentă care lucra la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui a murit din cauza coronavirusului, după ce a ales să se trateze acasă. Din păcate, a ajuns la spital prea târziu, iar medicii nu au mai putut să facă nimic pentru a-i salva viaţa.
Alina Costache
18 ian. 2021, 12:26
Asistentă moartă de covid-19, după ce a ales să se trateze acasă. A ajuns târziu la spital
Asistentă moartă de covid-19, după ce a ales să se trateze acasă. A ajuns târziu la spital

Asistentă moartă de covid-19, după ce a ales să se trateze acasă. Alina Nicoleta Pavel lucra în în cadrul Policlinicii Vaslui, iar luna următoare ar fi împlinit 42 de ani.

Asistentă moartă de covid-19, după ce a ales să se trateze acasă. Doliu la Spitalul Judeţean Vaslui

Conducerea Spitalului Judeţean Valsui a anunţat vestea cumplită prin intermediul paginii oficiale de Facebook a unităţii medicale.

„Timpul nu a mai avut răbdare cu tine, draga noastră colegă Alina Nicoleta Pavel! Am aflat cu nespusă durere trecerea la cele veşnice a colegei noastre. În aceste clipe de adâncă tristeţe ne este foarte greu să ne găsim cuvintele, pentru că nimic nu poate mângâia sufletul odată cu pierderea fiinţei dragi. Sincere condoleanţe familiei îndoliate! Îngerii să vegheze drumul tău lin către Dumnezeu! Dumnezeu să te ierte!”, se menţionează în mesajul transmis de oficialii SJU.

Citeşte şi Complicaţii COVID. O treime dintre pacienții vindecaţi de coronavirus ajung înapoi în spital în următoarele cinci luni, iar unul din opt moare. STUDIU

Alina nu era cunoscută cu afecţiuni care să îi pună viaţa în pericol, obezitatea fiind cea care a făcut-o vulnerabilă în faţa bolii. Colegii acesteia povestesc că a început să se simtă rău, înainte de Crăciun. A dus boala pe picioare şi a crezut că se poate trata acasă, urmând indicaţiile medicilor, potrivit adevarul. 

Din păcate, la începutul anului starea de sănătate i s-ar fi agravat. A ajuns la spital abia după ce şi soţul său s-a îmbolnăvit. Din păcate, plămânii i-au fost grav afectaţi.

Cu toate acestea, Alina era optimistă şi era activă pe reţelele de socializare.

Ultimul mesaj postat este un citat din Părintele Galeriu :”Nu fiecare furtună vine să-ţi distrugă viaţa. Unele vin să-ţi cureţe calea”.

Starea de sănătate i s-a agravat brusc, în duminică, 17 ianuarie, a murit.

La Policlinica Vaslui, potrivit conducerii Spitalului Judeţean de Urgenţă Vaslui, din cei 35 de angajaţi (medici, asistente medicale, personal auxiliar), doar 13 au fost de acord să se vaccineze anti COVI

 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Un jucător de tenis s-a logodit cu fiica celebrului Pavel Nedved, fost jucător la Juventus: ”Până la moarte și dincolo de ea!”
Capital.ro
Românii care trebuie să schimbe buletinul. S-a dat termen de 30 de zile. Se aplică amendă dacă nu este actualizat
Playtech.ro
Cum îți dai seama că moarea e bună. Semnul care arată că varza e reușită
Adevarul
Elevi medaliați internațional nu mai primesc burse sportive, după o decizie a Ministerului Educației. Părinții se revoltă
wowbiz.ro
Primele rezultate ale autopsiei în cazul Sarei, fetița de 2 ani moartă pe scaunul stomatologic! Ceea ce s-a aflat acum e de-a dreptul șocant
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Incredibil ce detaliu important au ignorat cei de la cabinetul stomatologic unde s-a stins fetița de doi ani! Mesajul care răstoarnă investigațiile
iamsport.ro
Șocant! 'Nostradamus' Ion Țiriac anunță miliarde de morți: 'Unde îi îngropi pe toți'. Scenariu apocaliptic
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare. Graficul complet și cum se depune cererea pentru pensie
stirilekanald.ro
„Crema este magistrală, este făcută în laborator” Ancuța Cîrcu răspunde acuzațiilor că ar fi vândut ilegal creme cu mercur: „Sunt femei care nu sunt emancipate”
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume