Astra Giurgiu, fără PRIME de la UEFA, pentru participarea în Europa League

UEFA a decis suspendarea primelor pentru şase cluburi din cupele europene, între care şi Astra Giurgiu. Decizia nu este, totuşi, definitivă, urmând ca oficiali ai forului fotbalistic european să analizeze situaţia financiară a grupării.
Romania TV
20 sept. 2013, 16:36
Astra Giurgiu, fără PRIME de la UEFA, pentru participarea în Europa League

Corpul de Control Financiar al Cluburilor din cadrul UEFA (CFCB) a decis, vineri, ca primele pentru şase cluburi participante în cupele europene în acest sezon, între care şi Astra Giurgiu, să fie suspendate din considerente legate de fair-play-ul financiar.

Primele pentru cluburile Astra, Metalurg Doneţk (Ucraina), Hajduk Split (Croaţia), HŠK Zrinjski (Bosnia-Herţegovina), Skonto FC (Letonia) şi Trabzonspor (Turcia) au fost suspendate în aşteptarea unei analize aprofundate.

Conform exigenţelor ce figurează în regulamentul UEFA, privind acordarea licenţei cluburilor şi fair-play-ul financiar, grupările participante în competiţiile intercluburi în acest an ar fi trebuit să furnizeze informaţiile legate de toate restanţele la plăţi în 30 iunie 2013. „După ultima sa şedinţă, în septembrie 2013, CFCB a identificat, în şase cazuri, importante sume restante faţă de alte cluburi şi/sau faţă de personal sau faţă de administratori sociali sau fiscali”, se arată pe site-ul UEFA.

Măsura de suspendare a primelor va rămâne în vigoare până când cluburile în cauză îşi vor rezolva problemele privind sumele restante sau până când o decizie finală va fi luată de camera de judecată a CFCB.

Pe de altă parte, camera de investigaţii a CFCB a cerut altor 25 de cluburi informaţii suplimentare, grupările respective urmând să fie monitorizate în săptămânile următoare. „În total, 31 de cluburi au fost invitate să dea informaţii privind situaţia lor, la 30 septembrie 2013, în legătură cu plăţile restante”, se menţionează în comunicatul UEFA.

Echipa Astra Giurgiu a participat în acest sezon în preliminariile Ligii Europa, fiind eliminată în play-off.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Câți bani au primit Shakira și Justin Bieber pentru prezența la Cupa Mondială 2026. Sumele sunt uriașe
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 23 iulie. Unde se găsește cea mai ieftină benzină și motorină
Playtech.ro
Ce trebuie să faci înainte să părăsești locuința închiriată ca să nu pierzi bani
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere imensă la Dinamo! S-a stins din viață un fost jucător important al clubului din Ștefan cel Mare
iamsport.ro
O echipă din România și-a batjocorit jucătorii și angajații: ”Și-au amanetat bijuteriile pentru bani de cozonac! Sunt neplătiți de 6 luni, nu mai recuperează nimic, clubul e în faliment”
MediaFlux
Femeile ies mai devreme la pensie. Modificările aduse de noua lege și cum se aplică
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România