Astra iese în genunchi din Europa. A pierdut cu 5-1 la Salzburg

FC Red Bull Salzburg a învins pe Astra Giurgiu cu scorul de 5-1 (2-0), joi seara, la Salzburg, într-un meci din ultima etapă a Grupei D din competiţia de fotbal Europa League.

11 dec. 2014, 19:57

Red Bull Salzburg – Astra Giurgiu 5-1. Marcel Sabitzer (9), Kevin Kampl (34, 90+2) şi Alan (46, 70) au marcat golurile campioanei Austriei, în timp ce George Florescu a înscris pentru Astra (51).

Gazdele au avut prima ocazie în minutul 7, prin Alan, dar Lung a fost la post. Peste doar două minute, austriecii au deschis scorul, prin Sabitzer, cu un şut din afara careului: 1-0 (9).

Lung s-a evidenţiat în faţa aceluiaşi Sabitzer (13), Alan (17)şi Bruno (29) au irosit şi ei şanse mari de gol, iar Kampl a majorat diferenţa în minutul 34, printr-un şut cu efect: 2-0. Sabitzer (39) şi-a mai trecut în cont o ratare înainte de pauză.

Repriza secundă a început rău pentru giurgiuveni, care au încasat al treilea gol, semnat de brazilianul Alan (46), după o pază venită de la Kampl: 3-0.

Florescu a înscris pentru Astra, din voleu, cu un şut superb, de la distanţă, 3-1 (51), dar imediat campioana Austriei a fost aproape să refacă diferenţă, însă Alan a trimis în bară (52).

Red Bull Salzburg a ratat ocazii clare de gol, prin Alan (65) şi Caleta-Car (66), după care au înscris prin acelaşi Alan (70), pentru 4-1.

Vicecampioana României nu s-a lăsat mai prejos şi a fost aproape de un nou gol, însă Rus (71) a trimis în bară.

Până la final, Salzburg a mai ratat prin Laimer (74) şi Keita (86), Lung având intervenţii salutare, dar a fost învins în prelungiri de Kampl (90+2), care a stabilit scorul final, 5-1.

Salzburg a avut nu mai puţin de 17 şuturi pe poartă în acest meci, în timp ce Astra a trimis de doar patru ori mingea pe spaţiul porţii.

Red Bull Salzburg a câştigat clar Grupa D, cu 16 puncte, în timp ce Astra, debutantă în grupe, a ocupat ultimul loc, cu patru puncte, după 1-1 cu Celtic şi 1-0 cu Dinamo Zagreb, ambele la Giurgiu.