FC VOLUNTARI a câştigat CUPA ROMÂNIEI. 6-4 după penalty-uri în finala cu ASTRA

FC Voluntari a câştigat, sâmbătă, Cupa României, după ce învins-o pe Astra Giurgiu în finală, după executarea loviturilor de departajare. A fost 1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute. Al. Stan de la Astra a fost singurul jucător care a ratat la penalty-uri.

27 mai 2017, 20:37

Alexandru Ioniță II a deschis scorul în minutul 35, reușind să înscrie printr-un șut superb de la 20 metri. Chiar dacă giurgiuvenii au dominat partida în continuare, ratând alte ocazii importante, echipa ilfoveană a fost cea care a mai marcat până la final. Marinescu a restabilit egalitatea din penalty, cu cinci minute înainte de final, iar finala a intrat în prelungiri, precum anul trecut.

Finala a fost decisă la penalty-uri, unde echipa ilfoveană s-a impus după ce Al. Stan a ratat, iar Achim a transformat penalty-ul decisiv.

Gol Voluntari, Bălan înscrie. 1-2