Atac aerian, au murit şi copii în urma bombardamentelor

Cel puţin şapte persoane, printre care patru copii, au murit marţi în urma unui atac aerian produs în apropierea unui spital din nord-vestul Yemenului, au anunţat reprezentanţii Organizaţiei Salvaţi Copiii, relatează BBC.
Filip Stan
27 mart. 2019, 04:35
Atac aerian, au murit şi copii în urma bombardamentelor

Cel puţin şapte persoane, printre care patru copii, au fost ucise şi alte opt rănite în cursul unei lovituri aeriene în apropierea unui spital din Yemen, a anunţat marţi organizaţia neguvernamentală Save the Children, relatează AFP.

„Patru copii figurează printre cele şapte persoane ucise când un spital susţinut de Save the Children în Yemen a fost atins de o lovitură aeriană”, a declarat ONG-ul într-un comunicat, adăugând că „alţi doi adulţi sunt daţi dispăruţi”.

„O rachetă a lovit o benzinărie în apropierea intrării în spitalul din Kitaf, la circa o sută de kilometri sud de Saada din nord-vestul ţării la orele 09.30”, potrivit comunicatului. Printre victime se află personal medical şi oameni de pază, a precizat Save the Children, lansând un apel la o „anchetă de urgenţă asupra acestei noi atrocităţi”.

„Acest spital este unul din numeroasele stabilimente susţinute de Save the Children în Yemen care furnizează un ajutor vital unor copii care trăiesc în cel mai rău loc pentru copii de pe Pământ”, a declarat Helle Thorning-Schmidt, responsabila Save the Children International.

„Aceşti copii au dreptul de a fi în siguranţă în spitalul, în şcoala, în casa lor. De fiecare dată însă asistăm la o lipsă totală de respect din partea tuturor actorilor conflictului din Yemen faţă de regulile de bază ale războiului. Copiii trebuie protejaţi”, a adăugat ea.

Războiul din Yemen a făcut din martie 2015 circa 10.000 de morţi, în majoritate civili şi a provocat cea mai gravă criză umanitară în curs din lume, potrivit Naţiunilor Unite, dar alte surse dau un bilanţ net superior, notează AFP.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
„Craiova e încă leoaică!”. Editorial Marius Mitran despre „Știința care există și trebuie să fie victorioasă joi!”
Capital.ro
Horoscop 24 – 30 august 2026. Această zodie are parte de interacțiuni prietenoase și productive la locul de muncă și acasă
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Cazul Lindsay Clancy. Cum a ajuns o mamă care și-a ucis cei trei copii să fie susținută de sute de femei
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Afacerea lui Radu Drăgușin care i-ar putea aduce de 183 de ori mai mult decât a investit
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai muncit 35 de ani cu un salariu de 4000 sau 5000 de lei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat