ATAC CIBERNETIC asupra bazei de date a clienţilor companiei Lufthansa

Hackerii au spart baza de date a clienților companiei aeriene germane Lufthansa, a relatat vineri publicația Der Spiegel, citată de DPA.
Filip Stan
10 apr. 2015, 18:31
ATAC CIBERNETIC asupra bazei de date a clienţilor companiei Lufthansa

Lufthansa a precizat pentru DPA că a luat măsuri prompte, dar a recunoscut „că nu a reușit să prevină accesul ilegal la dosarele unor clienți”.

Citeşte şi Cum afli dacă îţi este spionat calculatorul

Potrivit Der Spiegel, hackeri neidentificați au accesat datele utilizatorilor site-ului LH.com și conturile lor de călătorie.

În atac a fost folosită metoda „botnet”, o rețea de calculatoare infectate care operează programe sub o comandă comună, pentru a încerca o gamă foarte mare de nume de utilizatori și parole, generate aleatoriu, până la găsirea unor combinații care funcționau.

Citeşte şi Cel mai mare atac cibernetic din istoria băncilor. Sute de milioane de dolari dispărute

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova! Jucătorul dorit de Mihai Rotaru a semnat până în 2029 cu altă echipă
Capital.ro
Banii cash se schimbă complet. Se pregătește o revoluție a numerarului. Bancnotele viitorului au fost deja prezentate
Playtech.ro
Hainele din cauza cărora nu ţi se permite accesul în avion. La ce să fii atent vara aceasta când pleci în concediu
Adevarul
Prințul Louis a furat din nou spectacolul la Trooping the Colour. Gesturile sale au devenit virale
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
De ce nu și-ar fi atins legenda Stelei ”cu tehnica extraordinară” potențialul: ”Putea să fie la un nivel foarte ridicat!”
MediaFlux
Se dau 540 lei în plus la pensie. Iată cum se pot obține banii
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți