Atac cibernetic la spital. Hackerii au furat datele personale ale pacienţilor

Hackerii au spart baza de date a spitalului din Huşi, obţinând astfel datele personale ale pacienţilor. Pentru că sistemul informatic nu a fost disponibil, medicii au fost nevoiți să scrie cu pixul pe hârtie toate internările și externările. Poliţiştii de la Crimă Organizată investighează cazul.
Romania TV
23 apr. 2019, 06:22
Atac cibernetic la spital. Hackerii au furat datele personale ale pacienţilor

Poliţiştii de la Crima Organizată au ajuns la spitalul din Huşi, unde ar fi fost anunţat un atac cirbernetic masiv, în urma căruia datele personale ale pacienţilor ar fi fost compromise, iar sistemul informatic a devenit inutilizabil o lungă perioadă de timp. 

Fără posibilitatea de a-si înregistra activitatea în calculator, medicii au fost nevoiti să cu pixul pe hârtie toate informatiile despre pacienti. Medicii care au făcut de gardă în perioada cu sistemul complet blocat, sustin că internările si externările s-au notat pe foi, informează vremeanoua.ro.

„Am fost sesizati de către Spitalul Husi, cu privire la faptul că întâmpină dificultăti în a opera cu serverul care deserveste sistemul informatic. La fata locului s-au deplasat poltistii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalitătii Organizate (SCCO) Vaslui. În cauză se efectuează cercetări”, a precizat Bogdan Gheorghită, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Politie Vaslui.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Secretul succeselor lui David Popovici, Ilie Năstase și Simona Halep, dezvăluit de Mircea Lucescu: „Totul stă în asta. E ceva fantastic!”
Capital.ro
EXCLUSIV. Plata pensiei pe card în România. Modificarea necesară între bănci și Casa de Pensii: Toată lumea ar câștiga
Playtech.ro
Cine are prioritate în rampă? Regula dă bătăi de cap şoferilor
Adevarul
„Mama ta a făcut-o!”. Limbaj suburban la Casa Albă la o întrebare despre locul stabilit pentru întâlnirea dintre Trump și Putin
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
INCENDIU în sectorul 6 din București! S-a emis RO-ALERT
Cancan.ro
Câți bani primesc de la stat locatarii blocului din Rahova? Rămân fără case, după ce clădirea va fi demolată
iamsport.ro
Ion Țiriac l-a văzut pe David Popovici când era copil și a rămas marcat de ceea ce a urmat: 'L-am cunoscut din întâmplare'
MediaFlux
Românii care nu primesc pensie indiferent de vârstă. Cât trebuie să lucrezi de fapt pentru a beneficia de pensie de la stat
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025