Atac cu cuțitul în spital. Patru persoane au fost înjunghiate în Shanghai

Cel puțin patru persoane au fost rănite, sâmbătă, în spitalul Ruijin din Shanghai. Un bărbat înarmat cu un cuţit a luat ostatici mai mulţi oameni, pe unii i-a înjunghiat. Este al doilea astfel de incident după ridicarea lockdown-ului.
Alina Costache
09 iul. 2022, 13:27
Atac cu cuțitul în spital. Patru persoane au fost înjunghiate în Shanghai

Patru persoane au fost rănite sâmbătă într-un renumit spital din Shanghai într-un atac cu cuţitul, al doilea astfel de incident după ridicarea lockdown-ului din metropolă la începutul lui iunie, scrie Agerpres.

Poliţiştii s-au deplasat la spitalul Ruijin, de peste o sută de ani, sâmbătă dimineaţă, după mai multe apeluri privind un atac în desfăşurare.

În înregistrări video postate pe social media se poate vedea haosul creat după ce vizitatorii au început să sară peste turnicheţi pentru a ieşi din spital, în timp ce unii medici sunt văzuţi fugind alături de pacienţi, unii dintre ei în scaune cu rotile sau pe paturi mobile.

Citeşte şi: La Shanghai, viaţa în lockdown a devenit un coşmar. Vecinii se denunţă unii pe alţii, tinerii s-au pornit împotriva bătrânilor, iar localnicii împotriva străinilor

O lungă dură de sânge poate fi văzută pe suprafaţa de marmură de la un nivel al spitalului într-unul dintre video-uri.

„Este foarte şocant”, a declarat o locuitoare din Shanghai care a ajuns la spital pentru un control după ce spitalul a fost închis. „Este ceva care te face să disperi. Ce s-a întâmplat cu societatea asta?”

Spitalele sunt o mare problemă pentru mulţi în China, care se confruntă cu neajunsuri precum tranzacţiile ilegale cu bilete de programare, cozi lungi pentru a-i vedea pe doctori, precum şi corupţia care poate ridica costurile asistenţei medicale.

Citeşte şi: Blocurile din Shanghai, transformate în „puşcării”. Autorităţile au ridicat garduri înalte în jurul locuinţelor aflate în carantină, oamenii protestează de la balcoane

De asemenea, cazurile de pacienţi care îi agresează pe doctori sunt de asemenea comune.

La spitalul din Shanghai poliţia a găsit un bărbat care ţinea o mulţime ostatică cu un cuţit la etajul al şaptelea al unei secţii în care erau trataţi pacienţi externi.

Când bărbatul a ameninţat că le va face rău ostaticilor, poliţia a deschis focul, reuşind să-l imobilizeze, potrivit poliţiei locale.

Niciunuia dintre răniţi nu îi este pusă viaţa în pericol iar incidentul este investigat, a anunţat poliţia.

Spitalul Ruijin a fost izolat şi toate programările anulate, le-a spus un poliţist celor care aşteptau în exterior.

 

DailyBusiness
Locuințele din București, mai scumpe cu 43% față de ultimii doi ani. Capitala, devansată de Cluj și Brașov
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Gigi Becali și Andrei Nicolescu au reacționat după ce Metallica și Iron Maiden au alungat FCSB și Dinamo de pe Arena Națională: „Asta-i România!”. Exclusiv
Capital.ro
Tragedie în lumea actoriei. Hollywood-ul pierde un mare actor. S-a stins la doar 46 de ani
Playtech.ro
Crezi că ai IQ de Einstein? Atunci poţi găsi în imagine alt număr în afară de 5610, în doar 7 secunde
Adevarul
Îngrijorare în primării. „N-am avut destul oameni care nu știau să apese pe butoane? Am adus din privat și-mi spui să plece?”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Florin Prunea și Tavi Popescu, ciocnire de gradul zero: ”Nea Florin, sunt supărat că v-ați luat de mine, că paște vaca pe asfalt”
MediaFlux
O cunoscută cântăreață prinsă la furat alături de soțul ei. Parfumuri și elastice de păr
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor