Atac terorist la Ankara. Doi suspecţi islamişti au fost ucişi

Doi bărbaţi suspectaţi că ar fi membri ai organizaţiei teroriste Stat Islamic au fost ucişi duminică în capitala turcă Ankara, potrivit poliţiei turce, notează site-ul agenţiei Anadolu.
Iulian Tudor
21 mai 2017, 12:55
Atac terorist la Ankara. Doi suspecţi islamişti au fost ucişi

Cei doi, cu vârste cuprinse între 25 şi 30 de ani, au fost aduşi la Ankara de la Istanbul, într-un vehicul privat, de către un al treilea individ care a mărturisit ulterior planurile pentru un atac terorist, după ce a fost reţinut într-o operaţiune a poliţiei din Istanbul.

Guvernatorul Ankarei, Ercan Topaca, a explicat că individul reţinut, originar din Azerbaidjan, le-a spus poliţiştilor că este membru al Stat Islamic şi i-a îndrumat către o adresă din Ankara unde unde se aflau cei doi suspecţi, pot4rivit Mediafax.

Cei doi bărbaţi s-au angajat într-un schimb de focuri cu ofiţerii de poliţie, dar au fost ucişi. În urma cercetării reşedinţei acestora, au fost descoperite arme, grenade şi un dispozitiv explozibil improvizat cu putere mare de acţiune.

Teritoriul Turciei a fost vizat de mai multe atacuri teroriste comise de către Stat Islamic şi de către militanţii kurzi, începând din 2015. În ajunul Anului Nou, un bărbat a deschis focul într-un club de noapte din Istanbul, iar 39 de persoane au fost ucise. Organizaţia Stat Islamic a revendicat acel atac.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Unde va petrece Meme Stoica ziua de naştere, chiar în ziua de Paşte! Locaţie surprinzătoare aleasă de managerul FCSB
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Leguma din România care și-a dublat prețul în câteva săptămâni. A ajuns să coste peste 30 de lei kilogramul: „Am crezut că nu văd bine”
Adevarul
Cum au fost construite minunile ingineriei antice. Dunărea și munții, mutați pentru Podul lui Traian și Sarmizegetusa Regia
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Miron Cozma striga din tribună”. S-a aflat după 30 de ani! Motivul incredibil pentru care Răducioiu s-a retras de la națională
MediaFlux
Sâmbăta Mare 2026. Ce este bine să faci și ce nu în ziua dinaintea Paștelui
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj