ATAC TERORIST la Londra: Au fost reţinuţi încă doi suspecţi

Încă două persoane au fost reținute în legătură cu atacul de miercuri din fața Parlamentului britanic, ridicând la nouă numărul celor arestați, a anunțat vineri șeful unității antiteroriste a Scotland Yard, Mark Rowley. 
Iulian Tudor
24 mart. 2017, 08:57
ATAC TERORIST la Londra: Au fost reţinuţi încă doi suspecţi

Într-o conferință de presă în fața sediului poliției, Rowley a informat că cele două persoane, calificate drept ‘semnificative’, au fost arestate în West Midlands, centrul Angliei, și în nord-vestul țării.

Totodată, potrivit AFP, Mark Rowley a precizat că autorul atacului se numea la naștere Adrian Russell Ajao. Inițial, autorul atacului din apropierea Parlamentului britanic, soldat cu patru morți și peste 20 de răniți, a fost identificat de către Scotland Yard drept Khalid Masood, în vârstă de 52 de ani, potrivit Agerpres.

Citeşte şi ATAC TERORIST la Londra. Opt persoane care pregăteau acţiuni teroriste au fost arestate

Potrivit presei britanice, individul s-ar fi născut la 25 decembrie 1964 și se numea Adrian Elms.

Născut în Kent (sud-estul Angliei), Masood trăia de puțin timp în West Midlands (centru). Nu făcea obiectul vreunei anchete în curs, dar fusese anterior în vizorul autorităților, pentru o serie de infracțiuni, potrivit Poliției Metropolitane.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Show total cu Aryna Sabalenka. În ce imagini a apărut jucătoarea de tenis și ce fotbalist legendar era alături de ea
Capital.ro
S-a aflat din ce trăiește Călin Georgescu și cine îl întreține. Date oficiale: În conformitate cu prevederile legale
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bebeluș și-a pierdut viața după ce a înghițit o unghie falsă de a mamei! Incredibil ce a făcut tatăl lui atunci când a ajuns la spital
iamsport.ro
Atac la Adrian Mutu: ”Are creierul prăjit. Când îl văd ce debitează, schimb canalul”
MediaFlux
Mihai Gâdea, în doliu. Mesaj în lacrimi după ce mama sa a murit: „A a fost cea mai bună mamă, cea mai bună bunică și nodul nostru pe busolă, reperul nostru sigur în toate”
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj