ATAC TERORIST nimicitor în centrul capitalei: Toţi kamikaze au fost ucişi şi peste 2.000 de civili au fost salvaţi

Un atac terorist teribil a avut loc sâmbătă în capitala ţării. Acesta s-a soldat cu mai multe victime, însă intervenţia autorităţilor a fost hotărâtoare pentru deznodământul acţiunii teroriste. Poliţia anunţă că toţi kamikaze au fost ucişi şi peste 2.000 de civili au fost salvaţi.
Romania TV
20 apr. 2019, 16:38
ATAC TERORIST nimicitor în centrul capitalei: Toţi kamikaze au fost ucişi şi peste 2.000 de civili au fost salvaţi

Atacul lansat sâmbătă de către un grup de kamikaze şi persoane înarmate împotriva unor clădiri guvernamentale în centrul capitalei Kabul s-a încheiat şi ”toţi atacatorii sinucigaşi au fost ucişi”, a declarat sâmbătă Ministerul de Interne, după mai mult de cinci ore de asediu, relatează AFP.

”Atacul împotriva oficiului poştal central: operaţiuni încheiate. Toţi kamikaze au fost ucişi şi peste 2.000 de civili au fost salvaţi”, a indicat ministerul pe Twitter.

Atacul, care a întrerupt o perioadă de calm relativ în capitala afgană survine la o zi după amânarea sine die a unei întâlniri între talibani şi oficiali guvernamentali afgani, programată iniţial în acest weekend în Qatar şi la câteva zile după ce insurgenţii au anunţarea începerea ofensivei lor de primăvară.

Amânarea reuniunii de la Doha a contribuit la reducerea drastică a speranţelor pentru un progres în negocierile de pace în Afganistan. Talibanii au anunţat că nu au nicio legătură cu atacul din Kabul, potrivit purtătorului lor de cuvânt, Zabihullah Mujahid.

Niciun alt grup nu a revendicat atacul. Şase persoane au fost rănite, potrivit unui bilanţ provizoriu dat de un purtător de cuvânt al Ministerului Sănătăţii.

Atacul, care a început în cursul dimineţii, a avut loc în apropierea Ministerului Comunicaţiilor şi Tehnologiei Informaţiilor şi a unui oficiu poştal, potrivit autorităţilor.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Prima victimă la Dinamo după schimbarea antrenorului!? A fost titular incontestabil cu Kopic
Capital.ro
Europa primește un avertisment dur de la FMI. Rezervele s-ar putea epuiza, iar costurile vor exploda
Playtech.ro
Micul oraș din România care are cea mai scumpă apă din țară. Facturile la întreținere sunt printre cele mai mari
Adevarul
Cele mai înfiorătoare castele din Transilvania. Locuri desprinse parcă din „Dosarele X”, cu secrete întunecate
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Gigi Becali: ”Ce să negociem, mă?”. Transferul la FCSB l-a marcat pe viață
MediaFlux
PAPARAZZI Primele imagini cu Andreea Bălan după nuntă! Artista, vaporoasă pe stradă alături de una dintre fete FOTO
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți