Atacatorul din Vitan, EXTRĂDAT din Rusia

Moldoveanul Vitalie Proca, acuzat în cazul atacului armat produs în noiembrie 2012 în cartierul bucureştean Vitan, va fi extrădat în România, după ce Interpol Moscova a anunţat marţi admiterea solicitării în acest sens făcute de autorităţile de la Bucureşti, informează Poliţia Română.
Romania TV
11 iun. 2013, 12:44
Atacatorul din Vitan, EXTRĂDAT din Rusia

Vitalie Proca este suspectat că, la data de 26.11.2012, a executat mai multe focuri de armă cu pistolul mitralieră AK 47 asupra unui bărbat care îşi parca autoturismul în parcarea de reşedinţă. Văzând că victima nu a decedat, atacatorul a coborât din autoturism şi, folosind pistolul MAKAROV pe care îl avea asupra sa, a executat mai multe focuri de armă în direcţia victimei, apoi a fugit.

Cetăţeanul moldovean Vitalie Proca este suspectat de comiterea infracţiunilor de tentativă de omor şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, pe numele său Tribunalul Bucureşti, Secţia a II-A Penală, emiţând, la data de 18.01.2013, mandat de arestare preventivă, mandat european de arestare şi mandat de urmărire internaţională. Prin intermediul Biroului Naţional Interpol Bucureşti din cadrul C.C.P.I.-I.G.P.R. acesta a fost dat în urmărire internaţională, urmărirea fiind difuzată în toate cele 190 de state membre ale OIPC Interpol.

Vitalie Proca, autorul atacului cu Kalashnikov, a fost prins de poliţiştii din Rusia în februarie după o acţiune spectaculoasă. Pentru prinderea lui au colaborat Poliţişti din România, Moldova, Italia, Marea Britanie şi Rusia. Pistolarul a fost urmărit prin toată Europa de poliţişti şi agenţi ai serviciilor secrete din România. Autorităţile române au demarat procedurile judiciare pentru extrădarea suspectului.

 

 

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Cu cât vinde Dan Șucu o vilă de 5 camere în Pipera. Suma neașteptată cerută de patronul Rapidului
Capital.ro
Elena Udrea, anunț de ziua ei de naștere: Adevăratele chemări nu se termină până nu se împlinesc! Ce decizie a luat
Playtech.ro
Tradiții și obiceiuri în a doua zi de Crăciun 2025. Ce este bine să faci pentru belșug și prosperitate
Adevarul
Visul italian din Toscana, la preț de garsonieră în Cluj. Domeniul are o vilă istorică, piscină, livadă de măslini și o vie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Cum pot rămâne românii fără pensii în 2026. O greșeală îi poate costa scump
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend