Atacul asupra Consulatului SUA din Istanbul a fost comis de două femei. O grupare de extremistă îl revendică

Atacul asupra Consulatului SUA din Istanbul a fost comis de două femei, între care una a fost rănită și capturată de poliție, a anunțat biroul guvernatorului din Istanbul, citat de Reuters. 
Filip Stan
10 aug. 2015, 11:55
Atacul asupra Consulatului SUA din Istanbul a fost comis de două femei. O grupare de extremistă îl revendică

Update 16:00: O grupare de extremă stânga revendică atacul comis împotriva consulatului SUA din Istanbul. Frontul Armatei de Eliberare a Poporului Revoluționar (DHKP-C), înregistrat ca organizație teroristă de către SUA și Turcia, a revendicat responsabilitatea pentru atacuri similare în trecut, între care un atac sinucigaș împotriva ambasadei SUA la Ankara în 2013.

Totodată a fost confirmat și faptul că trei atacatori și un ofițer de poliție au fost uciși într-un atac separat asupra unei secții de poliție din metropola turcă.

În același timp, guvernul de la Ankara a acuzat un grup de extremă stânga că ar fi responsabil pentru atacul asupra Consulatului american de la Istanbul și pe rebelii kurzi pentru atacul împotriva secției de poliție, în care au murit patru persoane, a declarat un oficial turc sub rezerva anonimatului, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Atacuri ale rebelilor kurzi în Turcia. Cinci persoane şi-au pierdut viaţa

‘Atacul împotriva consulatului este legat de DHKP-C (Partidul/Frontul Revoluționar de Eliberare a Poporului)’, un grup radical care a revendicat în 2013 un atac sinucigaș împotriva Ambasadei Statelor Unite la Ankara, a declarat oficialul. El a afirmat că PKK (Partidul Muncitoresc din Kurdistan, separatist kurd) este responsabil pentru atacul sinucigaș împotriva secției de poliție.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Soluția prin care România ar deveni o adevărată forță în fotbalul mondial. Pașii simpli care ar duce performanțe uriașe, planul lui Mitică Dragomir
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 8 iulie. Cât costă cea mai ieftină benzină în România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
De ce este Nicușor Dan la Summitul NATO de la Ankara și ce poate obține România. Miza uriașă de la Marea Neagră
Adevarul
SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Timiș! Un bărbat a ajuns de urgență la spital, după impactul dintre un autoturism și un autotren
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Horoscop 8 iulie: Energia zilei aduce schimbări, claritate și noi oportunități
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?