Atacul de la Toulouse: Anchetatorii caută un fost militar neo-nazist, Franţa e în doliu VIDEO

Franţa este în stare de alertă după atacul armat comis luni într-o şcoală evreiască din Toulouse. Potrivit anchetatorilor, autorul loviturii este, cel mai probabil un extremist de dreapta care a mai fost implicat în două atacuri rasiste în ultimele zile. Poliţiştii cred că agresorul ar putea fi un fost militar, dat afară din armată, pentru viziuni neo-naziste.
Romania TV
20 mart. 2012, 07:15
Atacul de la Toulouse: Anchetatorii caută un fost militar neo-nazist, Franţa e în doliu VIDEO

Râuri de lacrimi au curs noaptea trecută în Franţa, pentru victimele unui atac armat produs la o şcoală evreiască din Toulouse. Între timp, anchetatorii nu au reuşit încă să identifice autorul atacului armat de la şcoala evreiască din Toulouse, soldat, luni, cu moartea a trei elevi şi un profesor. Totuşi, aceştia au câteva piste.

Principalii suspecţi în acest caz sunt trei soldaţi daţi afară din trupele speciale în 2008, din cauza viziunilor lor neo-naziste. Poliţia crede că unul dintre ei ar putea fi autorul atacului şi că există o legătură între incidentul de luni şi alte două petrecute luna aceasta în Franţa. Pe 11 martie, tot la Toulouse, un soldat francez a fost împuşcat mortal în plină stradă, iar săptămâna trecută alţi trei militari au fost ucişi în mod similar în oraşul Montauban, din vestul Franţei.

Un bărbat pe scuter s-a oprit, luni, în faţa şcolii evreieşti din Toulouse şi a deschis focul, omorând trei copii şi un profesor, după care s-a făcut nevăzut. În regiune a fost declarată stare de alertă şi însuşi preşedintele Nicolas Sarkozy şi-a întrerupt campania electorală în urma incidentului.

Anchetatorii cred că autorul atacului armat de la şcoala evreiască este acelaşi cu cel al celorlate două deoarece s-a folosit aceeaşi armă, modul de operare este identic, iar victimele sunt toate de origine străină – evrei, magrebieni sau persoane de culoare.

Poliţia a început o adevărată vânătoare pentru a-l prinde pe făptaş. Măsurile de securitate au fost sporite drastic la Toulouse, şi numeroase şcoli din oraş şi-au suspendat cursurile.

Între timp, în noaptea de luni spre marţi zeci de oameni s-au adunat la şcoala evreiască pentru a aduce un omagiu colectiv victimelor atacului.

Trupurile neînsufleţite ale victimelor au fost depuse la şcoala Ozar Hatorah, iar numeroşi localnici de toate religiile au ţinut un priveghi pentru cei ucişi. Ei au depus flori, lumânări şi jucării lângă sicrie şi s-au rugat pentru copiii morţi.

De asemenea, sinagogile şi bisericile catolice din ţară au organizat slujbe pentru victime. Ziua de marţi este una de doliu în Hexagon, la ora locală 11.00 urmând să se ţină un moment de reculegere în toate şcolile din ţară.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mesajul emoționant transmis de mama Rebecăi, fetița din Bacău care și-a pierdut viața: „Îngerașul meu…”
Fanatik.ro
Catastrofă pe stadion! Un fotbalist a murit după ce a fost lovit de fulger. Video
Capital.ro
Cine are dreptul să încaseze ultima pensie? Actele necesare. Termenul legal de depunere a cererii
Playtech.ro
Facturile la energie ar putea crește. Primul lucru pe care trebuie să-l verifici în contract pentru a afla dacă vei plăti mai mult
Adevarul
Europa are o "fereastră rară" să-l pună pe Putin la zid, dar riscă să o rateze din nou
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Rețetele nu se mai dau în fiecare lună. Toate schimbările pentru pacienți
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România