Cercetătorii avertizează: Atacurile informatice care au produs haos în toată lumea au legătură cu Coreea de Nord

Cercetătorii în securitate cibernetică au descoperit luni noaptea o posibilă legătură nord-coreeană în campania de atacuri informatice, care a produs haos în întreaga lume şi a deschis noi rupturi politice în relaţia dintre Rusia şi Statele Unite. 
Iulian Tudor
16 mai 2017, 08:00
Cercetătorii avertizează: Atacurile informatice care au produs haos în toată lumea au legătură cu Coreea de Nord

După trei zile de la începerea primului val al acestui atac cibernetic masiv, un oficial american a dezvăluit că numărul calculatoarelor afectate a ajuns la 300.000, dar rata de infectare s-a redus considerabil în întreaga lume.

De asemenea, au început să apară şi primele dovezi cu privire la originea acestei campanii, care a provocat haos în până la 150 de ţări din întreaga lume. Cercetătorul Google, Nell Mehta, a postat imaginea unui cod ce demonstrează anumite similarităţi între virusul WannaCry şi o încercare de hacking atribuită regimului de la Phenian.

Alţi experţi s-au îndreptat spre acelaşi indiciu lăsat în urmă de către hackeri, declarând că în spatele atacurilor cibernetice sunt hackerii guvernamentali din Coreea de Nord.

”Credem că asta ar putea să fie cheia pentru rezolvarea unei părţi a misterului din jurul acestui atac”, au declarat cercetătorii de la firma de securitate cibernetică Kaspersky. Directorul Intezer Labs, Itai Tevet, a confirmat legătura dintre regimul nord-coreean şi WannaCry.

Între timp, un consilier prezidenţial a criticat acuzaţiile venite din partea unor companii tech, care susţin că agenţiile guvernamentale americane sunt de vină pentru acest atac cibernetic, pentru că hackerii au exploatat o vulnerabilitate a sistemului Windows descoperită şi stocată de către Agenţia Naţională de Securitate (NSA), potrivit news.ro.

Citeşte şi Atacul cibernetic mondial, criticat de Microsoft: Ar trebui să fie un apel de trezire pentru guvernele naţionale

”Nu vorbim de o unealtă dezvoltateă de către NSA… Acesta este un atac mondial”, a declarat consilierul pentru securitate internă de la Casa Albă, Tom Bossert. Anterior, Vladimir Putin a dat vina pe Statele Unite. ”Un spirit lăsat dintr-o lampă fermecată, în special atunci când a fost creat de serviciile secrete, poate să provoace prejudicii şi pentru autorii şi creatorii săi”, a declarat preşedintele rus la un summit economic de la Beijing.

Hackerii guvernamentali ruşi au fost acuzaţi recent că au lansat atacuri cibernetice pentru a se implica în alegerile din mai multe ţări, inclusiv Franţa şi Statele Unite. Însă, Putin a explicat că hackerii ruşi nu au nicio legătură cu atacul cibernetic masiv, care a paralizat instituţii guvernamentale, bănci, companii şi spitale din întreaga lume, fiind lovite inclusiv calculatoarele sistemului sanitar din Marea Britanie.

Preşedintele Microsoft, Brad Smith, a declarat în weekend că acest atac cibernetic demostrează pericolul reprezentat de stocarea unor vulnerabilităţi de software în serverele NSA.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Iubita secretă a lui Vladimir Putin, scandal uriaș înainte de o competiție desfășurată lângă România: ”O urăsc!”
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România. A murit o iubită interpretă. A făcut AVC chiar înainte de a urca pe scenă
Playtech.ro
Ce acte trebuie actualizate după schimbarea buletinului în 2026. Greșeala care îi poate costa șoferi peste 1.600 de lei
Adevarul
O sursă inepuizabilă de energie pentru economia lumii. Dispozitivul uriaș care ar putea deschide noi oportunități de producere a curentului electric
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan șterge pe jos cu Giovanni Becali: ”Nu mai are jucători nici cât negru sub unghie, dar vorbește de fiecare! Louis Munteanu era al meu, nimeni nu visa vreodată”
MediaFlux
Explozie dramatică într-un tren de navetiști. Autoritățile au confirmat 29 de decese și 100 de persoane rănite
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi