Atanasiu: Locuitori din mai multe comune din Alba, luaţi cu dubele la audieri

Preşedintele PNL Alba, deputatul Teodor Atanasiu, a declarat, joi, pentru Mediafax, că mai mulţi cetăţeni din diverse localităţi din Alba au fost ridicaţi "cu dubele" în ultimele zile şi duşi la audieri la DNA Alba Iulia pentru presupuse fraude privind referendumul.
Romania TV
16 aug. 2012, 19:23
Atanasiu: Locuitori din mai multe comune din Alba, luaţi cu dubele la audieri

Teodor Atanasiu a spus că mai mulţi locuitori din Şpring, Cugir, Arieşeni, Galda de Jos, Scărişoara sau Câmpeni au fost ridicaţi în ultimele zile „cu dubele” şi duşi la audieri la DNA Alba Iulia, pentru presupuse fraude din timpul referendumului privind demiterea preşedintelui Traian Băsescu.

Atanasiu a afirmat că în ultimele zile a fost informat de primarii acestor localităţi, care sunt membri PNL, dar şi de unele dintre persoanele audiate despre aceste acţiuni ale procurorilor.

„S-a întâmplat în multe localităţi ale judeţului. Eu am aflat poate de o parte din cazuri (…) De exemplu, la Şpring, care a fost prima localitate atacată cu dubele, la 8 dimineaţa i-a ridicat pe unii din Primărie, pe alţii de acasă. Pe o doamnă care are un copil de un an şi ceva a ridicat-o de acasă tocmai când îi dădea să mănânce copilului, a trebuit să-şi cheme soţul de la serviciu să stea cu copilul”, a spus Atanasiu.

El a adăugat că, după ce au fost aduşi la Alba Iulia „cu dubele”, oamenii, care sunt membri PNL sau foşti reprezentanţi ai partidului în secţiile de votare de la referendum, au fost audiaţi cu privire la posibile fraude din timpul scrutinului din 29 iulie.

„Sunt nişte lucruri care seamănă cu anii ’50 din România şi în niciun caz cu un stat democratic european. Şi tare m-aş bucura să îl văd şi eu pe solul acela american care venea acum câteva zile să ne spună câtă democraţie ne face Traian Băsescu şi că ar trebui să-l aducem înapoi la Cotroceni, să i se întâmple şi lui aşa ceva în America să văd ce mai spune”, a spus Teodor Atanasiu.

El a adăugat că „într-un stat democratic procurorul nu trimite duba după tine, ci îţi trimite citaţia ca să te prezinţi la audieri într-o anumită zi, la o anumită oră”.

Preşedintele PNL Alba, Teodor Atanasiu, şi Dumitru Samson, fiul vitreg al ministrului Apărării, Corneliu Dobriţoiu, sunt urmăriţi penal de către DNA Cluj, alături de alte patru persoane, pentru infracţiuni la legea referendumului, informează DNA.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Cel mai mare regret al cântăreței Nico! Are legătură cu trupa B.U.G. Mafia
Fanatik.ro
Fotbalistul de la SUA a rupt tăcerea după ce Donald Trump i-a anulat cartonașul roșu la CM 2026: „Am fost în stare de șoc!”
Capital.ro
România este deja tratată ca o țară „junk”. Avertismentul lui Radu Georgescu pentru economie: Clasamentul e jenant pentru Guvern
Playtech.ro
Facultățile care îți pot aduce un salariu peste medie după absolvire. Domeniile cu cele mai bune perspective până în 2030
Adevarul
Atac spectaculos în Marea Neagră. Ucrainenii au scufundat nava rusă „Izumrud”, implicată în incidentul din strâmtoarea Kerci
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine sunt cei doi alpiniști români găsiți morți în Alpii italieni. Emil și Cornel au căzut într-o crevasă la aproximativ 3.700 de metri altitudine
iamsport.ro
Mitică Dragomir șterge pe jos cu finanțatorul din SuperLiga: ”Vai de mine, am ținut cu el, dar nu îmi place! Ce să facă antrenorul?!”
MediaFlux
Înghețată de la Lidl, retrasă de pe piață! Ce s-a găsit în produs. Avertisment pentru cei care au cumpărat
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?