ATENTAT CHARLIE HEBDO. Vizită-surpriză a preşedintelui Franței la Marea Moschee din Paris

Președintele francez Francois Hollande a efectuat duminică o vizită-surpriză la Marea Moschee din Paris, în contextul ceremoniilor dedicate memoriei victimelor atentatelor jihadiste din noiembrie și ianuarie în Piața Republicii, relatează AFP și Info Europe 1, citând Palatul Elysee.
Iulian Tudor
10 ian. 2016, 12:38
ATENTAT CHARLIE HEBDO. Vizită-surpriză a preşedintelui Franței la Marea Moschee din Paris

Șeful statului a venit să bea un „ceai al fraternității” la Marea Moschee din Paris în cadrul manifestației porților deschise lansate în moschei.

Vizita are loc în timp ce sute de moschei din Franța și-au deschis porțile publicului sâmbătă și duminică. Ministrul de interne, Bernard Cazeneuve, a fost invitat sâmbătă, de asemenea, să bea „ceaiul fraternității” la Saint-Ouen-l’Aumoine, în Val d’Oise, o suburbie pariziană.

Această inițiativă a Consiliului francez al cultului musulman (CFCM) are scopul să spargă „aceste clișee de legături cu violența și terorismul” a moscheilor, potrivit unui comunicat al acestuia.

Primit de rectorul moscheii, Dalil Boubakeur, și președintele CFCM, Anouar Kbibech, șeful statului — însoțit de ministrul de interne — a avut o întrevedere de jumătate de oră cu aceștia despre „sensul pe care organizatorii au vrut să-l dea acestor zile ale porților deschise”.

Un „ceai al fraternității” pentru a apăra un islam al „concordiei” este organizat de CFCM în toată Franța în acest sfârșit de săptămână în numeroase lăcașuri de cult musulmane, la împlinirea unui an de la atacurile jihadiste din ianuarie 2015 împotriva săptămânalului Charlie Hebdo, a unei polițiste și unui magazin evreiesc și la mai puțin de două luni după atentatele din 13 noiembrie împotriva Stade de France, a sălii de spectacole Bataclan și a mai multor cafenele pariziene, atentate soldate cu 130 de morți și peste 300 de răniți.

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Ce sport a practicat Donald Trump când era tânăr. Puțini oameni știu că două echipe uriașe au vrut să-l recruteze
Capital.ro
Se pregătește raționalizarea combustibilului. Avertismentul Suediei privind o criză energetică fără precedent: Suntem pregătiți
Playtech.ro
Subvenții noi în agricultură: Românii care cultivă usturoi şi cartofi primesc bani de la stat. Care este ajutorul financiar oferit fermierilor
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Anunț major pentru românii care cumpără fructe și legume. Ce se întâmplă în piețe
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara