ATENTAT în Istanbul: 44 de MORŢI, potrivit ultimului bilanţ

Bilanțul dublului atentat de sâmbătă seara, din Istanbul ,a crescut la 44 de morți, potrivit unui bilanț furnizat de Ministerul Sănătății.
Iulian Tudor
12 dec. 2016, 11:27
ATENTAT în Istanbul: 44 de MORŢI, potrivit ultimului bilanţ

„Este foarte dureros că am pierdut 36 de polițiști și opt civili în acest atac sângeros”, a declarat în fața Parlamentului, ministrul Sănătății, Recep Akdag, citat de agenția de presă locală Dogan, preluată de AFP, transmite Agerpres.

Dublul atentat, care a avut loc într-un cartier foarte frecventat din Istanbul, în apropiere de stadionul Vodafone Arena al echipei de fotbal Beșiktaș, a fost revendicat de o grupare radicală kurdă, Șoimii Libertății Kurdistanului (TAK), apropiată rebelilor din Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK). Primul atac a fost comis prin intermediul unui vehicul-capcană, cel de-a doilea de un atacator sinucigaș.

Citeşte şi: ATENTAT ISTANBUL: Peste 100 de membri ai principalului partid prokurd din Turcia, ARESTAŢI

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
„A murit în chinuri!” Mitică Dragomir, dezvăluiri despre moartea tatălui său
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Care este cel mai scurt zbor cu avionul din lume: leagă două insule şi este o necesitate pentru localnici
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Miliardarul surprins la înmormântarea lui Mircea Lucescu nu ar mai fi fost văzut în public în țara sa de ani întregi: ”Toți depind de el”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj