ATENTATE PARIS. Ministrul Apărării german, declaraţii uluitoare: Între refugiaţi nu se ascund TERORIŞTI

ATENTATE PARIS. Gruparea jihadistă Statul Islamic nu se folosește de fluxul de refugiați pentru a ajunge în Europa, ținând cont de pericolele existente pe rutele migranților, a estimat duminică ministrul german al apărării, Ursula von der Leyen, potrivit AFP, citată de Agerpres. 
Filip Stan
16 nov. 2015, 06:54
ATENTATE PARIS. Ministrul Apărării german, declaraţii uluitoare: Între refugiaţi nu se ascund TERORIŞTI

‘Terorismul este organizat într-o asemenea manieră încât nu se expune riscurilor existente pe rutele anevoioase ale refugiaților, care includ traversarea mării, cu riscuri mortale. Iată de ce fac un apel la reținere față de amestecarea noțiunilor de terorism și refugiați’, a declarat Ursula von der Leyen, într-o conferință de presă.

Anterior, ministrul de interne german Thomas de Maiziere avertizase în legătură cu pericolul stabilirii unei ‘legături premature’ între atacurile teroriste comise vineri noaptea la Paris și criza refugiaților în Europa.

Citeşte şi Ministrul german al Apărării: Lupta împotriva Statului Islamic este de interes comun

‘Acești refugiați au fugit din fața terorii barbare și au venit în regiunea noastră pentru că vor să scape de organizația Statul Islamic, dar și pentru că au fost reprimați într-o manieră incredibilă de Bashar al-Assad’, a continuat Ursula von der Leyen, informează Agerpres.

La zece luni după atacul de la redacția săptămânalului Charlie Hebdo, Franța este din nou în stare de șoc după un val de atentate teroriste fără precedent. Țara a fost plasată în stare de urgență după seria de atacuri comise vineri noaptea în șase locuri diferite din Paris și soldate cu 132 de morți și 352 de răniți, dintre care 99 în stare foarte gravă, potrivit celui mai recent bilanț.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
„E dezamăgitor!”. Nota primită de Cristi Chivu după Inter – Napoli 2-2. Ce i-au reproșat italienii
Capital.ro
Ilegal pentru cei care stau la bloc. Proprietarii nu pot face asta, nici măcar în propriul apartament. Se cere acordul asociației
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend