ATENŢIE! Se schimbă TOTAL regulile pentru TOŢI şoferii din România!

Reguli noi pentru şoferi de la Uniunea Europeană: Toate maşinile noi ar trebui să aibă limitatoare de viteză din 2022. De asemenea, maşinile ar avea jurnal de bord, frânare de urgenţă autonomă şi printre altele senzori care detectează dacă şoferul este prea obosit.
Alina Costache
18 mai 2019, 07:25
ATENŢIE! Se schimbă TOTAL regulile pentru TOŢI şoferii din România!

O serie de reguli noi de la Uniunea Europeană ar putea impune tuturor maşinilor noi să aibă limitatoare de viteză începând cu 2022, potrivit The Sun.

Vehiculele noi ar trebui să fie dotate cu un limitator de viteză de tip ISA (Intelligent Speed Assistance) după ce legislaţia a primit undă verde de la Comisia Europeană.

Decizia este doar una dintre noile reguli de circulaţie pe care Parlamentul European vrea să le aprobe în luna septembrie.

Astfel, maşinile ar avea jurnal de bord, frânare de urgenţă autonomă şi printre altele senzori care detectează dacă şoferul este prea obosit.

Noile modele vor fi nevoite de asemenea să aibă un tip de etilotest legat de sistemul de pornire al vehiculului, care nu ar mai permite şoferilor în stare de ebrietate să pornească la drum – această aplicabilitate fiind impusă doar pentru şoferii care au mai fost prinşi în stare de ebrietate.

Prin sistemul de limitare de viteză, şoferii vor fi atenţionaţi că încalcă legea prin sunet şi efect vizual până când vor încetini sub imita legală.

Leglislaţia ar intra în vigoare din luna mai 2022 pentru modelele care nu au fsot aprobate încă pentru producţie şi din mai 2024 pentru modelele care sunt deja în vânzare. 

CE estimează că decizia va reduce accidentele cu circa 30% şi va salva astfel aproximativ 25.000 de vieţi în primii 15 ani de la implementare.

 

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție Craiova, adversarul din Liga Campionilor a marcat de 8 ori în ultimul meci
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Planta de interior super rezistentă care absoarbe căldura și răcorește aerul din casa vara. Mulţi spanioli şi italieni o au
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Calcule pentru românii care vor să cumpere vechime în muncă pentru pensie, în 2026. Cât va costa după majorarea salariului minim
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?