Atenţie, şoferi! Trafic rutier restricţionat pe mai multe artere din Capitală

Traficul rutier va fi restricţionat vineri pe mai multe străzi din Capitală având în vedere organizarea unor manifestări dedicate Zilei Pompierilor, dar şi desfăşurării unei procesiuni religioase cu denumirea "Calea Sfintei Cruci, Scară Către Cer".
Iulian Tudor
13 sept. 2019, 07:27
Atenţie, şoferi! Trafic rutier restricţionat pe mai multe artere din Capitală

Astfel, vineri, au loc un ceremonial militar la Monumentul Eroilor Pompieri, din zona rondului din faţa Hotelului Marriott, de pe Calea 13 Septembrie nr. 90, şi defilarea efectivelor şi a tehnicii reprezentative pe Calea 13 Septembrie, de la intersecţia cu str. Izvor până la intersecţia cu Şos. Panduri.

Potrivit Brigăzii Rutiere a Capitalei, pentru buna desfăşurare a evenimentului se restricţionează traficul rutier până la ora 12,00:

* pe Calea 13 Septembrie de la Şos. Panduri până la intersecţie cu str. Izvor;

* pe str. Izvor de la intersecţia cu Calea 13 Septembrie până la intersecţia cu str. Haşdeu.

Ca rute alternative se recomandă:

* Şos. Panduri – bd. Tudor Vladimirescu – Calea Rahovei – str. 11 Iunie – Piaţa Unirii;

* Piaţa Unirii – Splaiul Independenţei – bd. Eroilor – str. Doctor Bagdazar – Şos. Panduri.

*** Tot vineri, traficul rutier va fi restricţionat în centrul Capitalei cu ocazia unei procesiuni religioase cu denumirea „Calea Sfintei Cruci, Scară Către Cer”.

Vineri, între orele 17,00 – 22,00, Arhiepiscopia Bucureştilor Protoieria I Capitală – Biserica Sf. Vasile va organiza o procesiune religioasă cu denumirea „Calea Sfintei Cruci, Scară Către Cer”, după următorul program:

* între orele 17,00 – 19,00, afluirea participanţilor la Biserica Sf. Vasile cel Mare;

* între orele 19,00 – 19,30, procesiune religioasă pe traseul: Calea Victoriei de la Biserica Sf. Vasile cel Mare până în Parcul Nicolae Iorga;

* între orele 19,30 – 21,00, activităţi religioase în Parcul Nicolae Iorga;

* între orele 21,00 – 21,30, returul procesiunii pe traseul: de la Parcul Nicolae Iorga la Biserica Sf. Vasile cel Mare pe Calea Victoriei;

* între orele 21,30 – 22,00, defluirea individuală a participanţilor.

Traficul rutier se va restricţiona între orele 19,00 – 19,30 şi între orele 21,00 – 21,30 (pentru retur), pe Calea Victoriei, perimetrul cuprins între Biserica Sf. Vasile cel Mare şi Parcul Nicolae Iorga, anunţă Brigada Rutieră.

Potrivit sursei citate, se vor dispune măsuri de fluidizare a traficului şi de prevenire a accidentelor.

Poliţiştii solicită conducătorilor de autovehicule:

* să nu oprească ori să staţioneze decât în locurile special amenajate;

* să respecte semnalele şi indicaţiile poliţiştilor rutieri aflaţi în trafic;

* să îşi păstreze calmul şi să nu claxoneze abuziv în cazul în care se află în zone aglomerate;

* să reducă viteza atunci când trec pe lângă grupurile de pietoni şi să evite pe timpul deplasării manifestările de natură a pune în pericol siguranţa lor, dar şi a celorlalţi participanţi la trafic.

Pietonii au obligaţia să circule numai pe trotuare, traversarea străzii să o facă pe la locurile semnalizate şi marcate corespunzător ori la culoarea verde a semaforului electric şi numai după ce sunt siguri că intenţia lor de traversare a fost observată de către şoferi.

DailyBusiness
Voucherele de vacanță pentru angajații din educație se acordă în continuare
Spynews
Veste de ultimă oră pentru Bianca Drăgușanu și Chef Foa! Ce fac magistrații din București
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Detalii ascunse din mariajul lui Cristi și Adelina Chivu. De ce se consideră antrenorul lui Inter doar al 7-lea vagon în relație
Capital.ro
Putin, dărâmat din interior. Mișcarea de geniu pregătită de UE. Va lovi în elitele și amantele de la Kremlin
Playtech.ro
Apartamente noi cu TVA redus – singura situație în care mai poți cumpăra o locuință la prețul vechi, cât plătești avans
Adevarul
Scene șocante surprinse la Paris: român vânat de traficanții care voiau să-l linșeze. „Omoară-l dacă mai filmează”
wowbiz.ro
Concurenta care a făcut amor cu ispita de la „Insula Iubirii” în dormitor! A picat testul fidelității, la fel ca Ella Vișan
Evz.ro
Doliu în sportul românesc. Un fost mare campion și antrenor a murit
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Noi detalii în cazul lui Emil Gânj! Criminalul din Mureș este căutat în tunelurile subterane construite de Ceaușescu
Cancan.ro
Panică pentru Oana Ciocan și Jador! Fiul lor are Covid. Cum se simte micuțul
iamsport.ro
A încercat să devină acționar la clubul din SuperLiga aflat în pericol, iar acum iese la atac: ”Întrebați-i pe alții de ce nu se dorește!”
MediaFlux
S-a aflat! Ce le-au promis americanii rușilor la negocierile secrete
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani