Atenţionare de călătorie MAE: Grevă în transportul feroviar şi aerian din Franţa

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Franţa că, marţi, va debuta o grevă de amploare şi, cel mai probabil, de lungă durată în transportul feroviar şi la compania aeriană Air France.
Romania TV
02 apr. 2018, 20:28
Atenţionare de călătorie MAE: Grevă în transportul feroviar şi aerian din Franţa

Astfel, la Societatea Nationala a Căilor Ferate (SNCF) va circula un tren de mare viteză din opt şi un tren regional din cinci.

În circulaţia internaţională a garniturilor de tren, sunt planificate doar trei din patru trenuri Eurostar în circulaţie şi un grafic aproape normal în cazul trenurilor Thalys, spre Belgia. În schimb, nu vor circula garniturile de tren spre Spania, Italia şi Elveţia.

De asemenea, greva lucrătorilor din sectorul feroviar a ajuns în faza protestelor de durată, cu încetarea lucrului timp de două zile din cinci, care ar urma să dureze 36 de zile pe parcusul a trei luni calendaristice consecutive.

În plus, marţi debutează o grevă de amploare şi, cel mai probabil, de lungă durată la compania aeriană Air France.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Paris: +33147052966; +33147052755, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă.

De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă au la dispoziţie şi telefonul de permanenţă al misiunii diplomatice a României în Republica Franceză: +33680713729.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Dinamo Zagreb, meciul de adio al lui Denis Alibec la FCSB!? Anunțul lui Gigi Becali: „E testul final!”. Exclusiv
Capital.ro
Românii renunță la Călin Georgescu. Cifrele care dovedesc cum pierde influența. S-a prăbușit de 30 de ori
Playtech.ro
Amestecul din două ingrediente pentru o saltea ca nouă. Experţii îl folosesc de ani de zile
Adevarul
Întoarcerea acasă: chirurgul cardiovascular care a ales România după Franța și Luxemburg
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 64 de ani s-a stins din viață după ce a fost diagnosticată cu virus gripal de tip A, în Sibiu
iamsport.ro
Proiect imobiliar de 30 milioane euro în Pipera pe terenul cumpărat de la familia Becali. Milionarul din fotbalul românesc anunță: ”Va fi spectaculos”
MediaFlux
Venus intră în Vărsător pe 17 ianuarie 2026. Ce se întâmplă cu fiecare zodie pe plan sentimental
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend