Atenţionare MAE pentru românii care doresc să călătorească în Italia: Meteorologii au emis cod roşu

Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Italia că Serviciul de Protecţie Civilă local a emis un avertisment de cod roşu pentru condiţii meteorologice adverse, cu precipitaţii intense.
Ionela Marcu
06 oct. 2018, 06:38
Atenţionare MAE pentru românii care doresc să călătorească în Italia: Meteorologii au emis cod roşu

Atenţionarea cod roşu de ploi emisă de meteorologii italieni este valabilă pentru versantul ionic al regiunii Calabria, respectiv pentru regiunea Puglia în ziua de 6 octombrie 2018.

De asemenea, potrivit unui comunicat al Miniterului Afacerilor Externe, fenomene meteorologice intense, cod portocaliu sau galben pentru ploi abundente şi furtuni vor fi prezente în toate regiunile din centrul şi sudul Italiei, în ziua de 6 octombrie 2018.

Pentru informaţii actualizate cu privire la starea vremii, MAE recomandă consultarea site-ului Serviciului Meteorologic al Aeronauticii Militare italiene – http://www.meteoam.it/ şi al Serviciului de Protecţie Civilă – www.protezionecivile.gov.it.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Roma: +390683523358; +390683523356; +390683523352; +390683523344, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate şi preluate de operatorii call center, în regim de permanenţă.

Totodată, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă, au la dispoziţie numărul de telefon de permanenţă: +393451473935.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginii de Internet http://roma.mae.ro şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă” (disponibilă gratuit în „App Store” şi „Google Play”), care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Scene incredibile în Capitală! Tânăr, surprins încercând să se arunce în fața mașinilor! CAV de la Survivor a intervenit imediat
Fanatik.ro
Datoria României a explodat, investițiile în sport lipsesc cu desăvârșire. Adevăratul motiv pentru care naționala nu se mai califică la Cupa Mondială
Capital.ro
Cum poți deveni asigurat la sănătate dacă nu ai un loc de muncă. Codul fiscal stabilește suma pe care trebuie să o plătești pentru CASS în 2026
Playtech.ro
Insula din România la care ajungi în mijlocul unei stațiuni celebre. Ascunde o comoară istorică
Adevarul
„Ne batem pe locuri care nu există”. Drama profesorilor care dau Titularizarea an de an doar ca să rămână suplinitori
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
Fostul căpitan de la FCSB a dat cărțile pe față: ”Am băut alcool ca să-mi suprim emoțiile”
MediaFlux
Cerere gratuită de informații privind pensia. Tot mai mulți români folosesc aplicația de la ASF
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România