Atletico Madrid a câştigat UEFA Europa League. Finală fără istoric: 3-0 cu Olympique Marseille REZUMAT VIDEO

Atletico Madrid s-a impus, miercuri, la Lyon, în finala UEFA Europa League, scor 3-0 la Lyon cu Olympique Marseille. Griemann, "dublă", şi Gabi au marcat golurile echipei conduse de Diego Simeone.

16 mai 2018, 20:25

Atletico Madrid a deschis scorul în minutul 21. O gafă colectivă în defensiva francezilor a adus mingea la Griezmann, care l-a executat pe Mandanda. Lucrurile s-au complicat și mai mult când Payet s-a accidentat și a fost schimbat în minutul 32. Imediat după pauză Griezmann a mai lovit o dată, în minutul 49. Până la final OM a căutat să joace, să atace, dar fără nicio problemă la poarta spaniolilor. Gabi a închis tabela în minutul 89, iar Simeone n-a mai făcut decât să-i ofere două minute în finală și lui Torres, care i-a luat locul eroului Griezmann.

ATLETICO MADRID – MARSEILLE 3-0 (2-0)

Au marcat: Griezmann 21, 49, Gabi 89

GOLURILE VIDEO AICI

ATLETICO MADRID: Mandanda – Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi – Sanson, Anguissa – Thauvin, Payet (32 M. Lopez), Ocampos (55 Njie) – Germain (74 Mitroglou). Antrenor: Diego Simeone.

MARSEILLE: Oblak – Vrsaljko (46 Juanfran), Gimenez, Godin, Lucas – Gabi, Saul, Koke, Correa (88 Thomas) – Griezmann (90 F. Torres), Diego Costa. Antrenor: Rudi Garcia.