Au fost înregistrate până acum peste 460.000 de cazuri de holeră

Peste 460.000 de cazuri suspecte de holeră au fost înregistrate în Yemen până în prezent în 2019 - o creştere accentuată faţă de cele 380.000 de cazuri raportate anul trecut, a informat marţi un purtător de cuvânt al ONU, citat de APP.
Alina Costache
09 iul. 2019, 07:48
Au fost înregistrate până acum peste 460.000 de cazuri de holeră

Farhan Haq, purtător de cuvânt adjunct în cadrul organizaţiei, a precizat că, începând din luna ianuarie, au fost înregistrate 705 decese despre care se suspectează că ar fi fost provocate de holeră – o creştere dramatică faţă de cele 75 de decese din aceeaşi perioadă a anului trecut.

În plus, circa 200.000 de copii sunt suspectaţi că ar fi contractat boala în 2019, a declarat Farhan Haq.

Viiturile recente au accelerat răspândirea holerei în toată ţara, în condiţiile în care epidemia era deja exacerbată de menţinerea necorespunzătoare a sistemelor de gestionare a deşeurilor şi de lipsa accesului la apă curată pentru băut şi irigare, a subliniat responsabilul citat, informează Agerpres.

Organizaţia Naţiunilor Unite şi partenerii săi operează 1.200 de centre de tratament al holerei pe teritoriul Yemenului, care au nevoie urgentă de finanţare, a completat acesta.

„Planul de reacţie umanitară în Yemen necesită 4,2 miliarde de dolari pentru furnizarea asistenţei umanitare la peste 20 de milioane de persoane în acest an”, a continuat purtătorul de cuvânt, adăugând că până în prezent doar 32% din aceste cerinţe au fost îndeplinite.

Yemenul este scena unui război civil între guvern şi rebelii houthi, care a adus ţara în pragul foametei.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți