Augustin Lazăr îi răspunde fostului procuror Max Bălăşescu: Afirmaţii calomnioase, lansate pentru a-mi afecta reputaţia

Procurorul general, Augustin Lazăr, a transmis că respinge acuzaţiile fostului procuror Max Bălăşescu, potrivit cărora ar fi intervenit în anul 1998 pentru un dosar la solicitarea unui ofiţer SRI, subliniind că afirmaţiile sunt calomnioase cu scopul de a-i afecta reputaţia profesională.
Romania TV
31 dec. 2018, 14:33
Augustin Lazăr îi răspunde fostului procuror Max Bălăşescu: Afirmaţii calomnioase, lansate pentru a-mi afecta reputaţia

„În cursul zilelor de 30 şi 31 decembrie 2018, mai multe instituţii media au preluat o serie de afirmaţii calomnioase aparţinând unor persoane condamnate penal şi potrivit cărora, în anul 1998, în calitate de procuror şef al Secţiei Anticorupţie, Urmărire Penală şi Criminalistică din cadrul PÎCCJ, aş fi luat măsuri ilegale într-o cauză repartizată spre soluţionare unui procuror din subordine. Faţă de cele expuse anterior, doresc să resping categoric aceste afirmaţii calomnioase, lansate în spaţiul public cu scopul de a-mi afecta reputaţia profesională. Totodată, doresc să precizez că instituţiile media care au preluat aceste afirmaţii nu mi-au solicitat un punct de vedere, situaţie de natură a induce în eroare opinia publică”, se arată în mesajul transmis de procurorul general, Augustin Lazăr.
 
Precizările procuroului general vin după ce fostul procuror Max Bălăşescu a arătat, duminică, faptul că în 1998, când ancheta devalizarea Băncii Bankcoop, a fost vizitat de un ofiţer SRI care i-a spus că trebuie să analizeze dacă este oportună arestarea directorului băncii, întrucât a sprijinit SRI. Potrivit lui Bălăşescu, în cauză ar intervenit şeful său, de la acel moment, Augustin Lazăr, care i-a luat dosarul.

Citește și: Max Bălăşescu, fost procuror, susţine că Augustin Lazăr a intervenit la cererea SRI pentru un dosar: Întreba de oportunitate

 

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Dan Șucu și Cristi Chivu pregătesc tranzacția de minimum 20 milioane de euro!
Capital.ro
Marele actor pe care l-a pierdut România. A fost o emblemă a țării
Playtech.ro
Vești bune pentru românii fără asigurare, dar care suferă de boli cronice. Ce au decis autoritățile
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Lanțul scumpirilor continuă. Preț record pentru un produs vital
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
Capital.ro
Lovitură imensă pentru Elena Udrea! Autoritățile au luat decizia deja
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Avertismentul oamenilor de știință. Rotația Pământului se accelerează în mod neașteptat. Cea mai scurtă zi din istorie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african