Ilie Bolojan a făcut o nouă propunere președintelui Nicușor Dan pentru deblocarea crizei guvernamentale și evitarea alegerilor anticipate.
Propunerea se referă la desemnarea unui premier care să semneze un „pact” cu o majoritate parlamentară, un șef de guvern care să nu fie demis în următoarele șase luni prin moțiune de cenzură, însă această inițiativă este criticată de fostul președinte al CCR, Augustin Zegrean.
Fostul judecător constituțional crede că propunerea lui Bolojan nu se fundamentează pe un cadru legal și consideră că nu va asigura stabilitatea guvernamentală.
„Inventează soluții. Ce e aia șase luni? Guvernul îl pui până la alegerea noului Parlament, așa scrie în Constituție. Nu pe o perioadă de șase luni. O astfel de variantă, așa cum a propus Ilie Bolojan, este sortită eșecului. Ceilalți vor putea spune: ‘unde scrie în lege că există guvern pe șase luni?’. Nu poți spune că numești guvernul pe șase luni. Nu prea are legătură cu nimic acest lucru”, a declarat Augustin Zegrean, pentru Ziare.com.
În opinia sa, soluția este „organizarea de alegeri anticipate”, mai ales dacă și a treia propunere a președintelui pică la votul din Parlament.
Zegrean mai consideră că parlamentarii vor face tot posibilul să evite alegerile anticipate, deci nu vor risca să piardă locurile din Parlament. O bună parte din parlamentari vor susține următoarea propunere a președintelui, este de părere fostul președinte CCR.
Citește și : Dominic Fritz, după primul pas în afara tandemului cu PNL: „Şi liberalii vor la guvernare”
„Nu cred că doar președintele va face un compromis la următoarea numire și nu cred că doar PNL, USR și PSD, pentru ca viitorul guvern să treacă. Inclusiv cei mici, din grupurile parlamentare vor vota, pentru că în eventualitatea unor noi alegeri, nu vor mai prinde loc în Parlament”, a punctat juristul.