AUR anunță alegeri anticipate dacă George Simion ajunge la Cotroceni: „La patru luni de la parlamentare, românii vor altceva”

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a anunțat marți dup-amiază, 6 mai 2025, că vrea anticipate dacă președintele George Simion ajunge la Cotroceni. Candidatul AUR intrat în turul al doilea declarase, înaintea alegerilor de duminică, că intenționează să îl pună premier pe Călin Georgescu.
Irina Dumitrescu
06 mai 2025, 18:16
AUR anunță alegeri anticipate dacă George Simion ajunge la Cotroceni: „La patru luni de la parlamentare, românii vor altceva”

„80% dintre români, dintre cei care au votat duminică, nu vor PSD, PNL, UDMR. Aproape 4 milioane de români au votat un conservator. Eu cred că trebuie să ne întoarcem la democrație, la ce vor românii”, a transmis, marți, la Digi24, Dan Tanasă.

Vezi și Alexander Dughin, ideologul conspiraționist al lui Vladimir Putin, a devenit fan înfocat al lui George Simion: „Globaliștii fie îl omoară, fie anulează rezultatele alegerilor”

Întrebat dacă asta înseamnă alegeri anticipate, având în vedere că, în acest moment, partidele suveraniste nu au cum să strângă majoritate în Parlament după alegerile din decembrie, iar partidele pro-europene au anunțat că exclud o alianță cu AUR, Tanasă a spus:

„Eu, din modul în care au votat românii, cred că asta se înțelege, și cel mai sănătos este să ascultăm opinia românilor. Asta e direcția în care trebuie să mergem.Cu guvernul vom face ceea ce își dorește poporul român. După patru luni de la alegeri, iată că românii s-au dus și au dat 80% flit PSD, PNL, UDMR”.

Pentru ca să poată fi organizate alegeri anticipate în România trebuie, potrivit Constituției, ca Parlamentul să respingă cel puțin două propuneri consecutive de premier, moment în care președintele României poate dizolva Parlamentul și convoacă alegeri anticipate. Luni, prim-ministrul Marcel Ciolacu a demisionat, ceea ce a dus la demisia întregului Cabinet. Până la un nou vot de învestitură, premier interimar a fost desemnat Cătălin Predoiu.

Citește și Gigi Becali îl critică pe George Simion pentru atitudinea servilă față de Călin Georgescu: „Adică mai tare e Georgescu ca tine, ca bărbat? Ia-l acasă atunci”

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
O fetiță de 5 ani a fost ucisă cu mașina în fața unei școli din București! Traficul este blocat
Fanatik.ro
Joao Paulo a primit răspunsul cu câteva ore înainte de FCSB – FC Botoșani. Ce se întâmplă cu ultimul transfer al campioanei. Exclusiv
Capital.ro
Se anulează ITP-ul. Regulă pentru toți proprietarii de mașini din România. Nu se mai poate circula. Anunț de la RAR
Playtech.ro
Cât te costă mentenanța la o mașină electrică versus una pe benzină sau motorină. Avertismentul despre Dacia
Adevarul
Un pensionar a fost chemat în instanță după ce și-a cumpărat umbrele de pe Temu: confuzia care i-a adus probleme
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei surori de 12, 14 și 16 ani s-au aruncat de la etajul 9 după ce părinții le-au... Vezi mai mult
iamsport.ro
Este convins că cea mai în formă echipă din SuperLiga nu va câștiga campionatul: ”Nu se bate la titlu!”
MediaFlux
Ucrainenii sunt pregătiți psihologic să cedeze o parte din țară. Rezultat șoc al unui sondaj
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil