AUR anunţă că va renunţa la subvenţia de peste 1,5 milioane lei acordată partidelor în ianuarie

Reprezentanţii Alianţei pentru Unirea Românilor (AUR) au anunţat că vor renunţa la subvenţia de 1.546.315 lei acordată partidelor politice, pentru luna ianuarie şi că vor iniţia un proiect de lege prin care "să fie oprit acest jaf din banii publici".
Alina Costache
12 ian. 2021, 13:23
AUR anunţă că va renunţa la subvenţia de peste 1,5 milioane lei acordată partidelor în ianuarie

AUR anunţă că va renunţa la subvenţia de peste 1,5 milioane lei acordată partidelor în ianuarie.

„În plină pandemie, statul român alocă 4 milioane de euro ca „subvenție” partidelor politice – și asta, doar pentru luna ianuarie. La nivelul intregului an, aproape 50 de milioane de euro vor intra din bugetul statului în buzunarele partidelor politice.
Noi, Alianța pentru Unirea Românilor, suntem sigurii care nu vor lua acești bani pentru partid”, au anunţat reprezentanţii Alianţei pentru Unirea Românilor (AUR) într-un mesaj postat pe pagina de Facebook.

În plus, reprezentanţii Alianţei pentru Unirea Românilor (AUR) au anunţat că vor iniţia un proiect de lege prin care „să fie oprit acest jaf din banii publici”.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, atac la PNL – USR PLUS şi UDMR: Singurul obiectiv este împărțirea tuturor funcțiilor posibile pentru a-și îndestula întreaga clientelă de partid!

Autoritatea Electorală Permanentă a transmis luni că a acordat subvenţii partidelor politice în luna ianuarie în valoare de 19.843.634 lei.

PSD a primit 7.640.197 lei, PNL – 6.476.964 lei, USR – 2.056.942 lei, Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) –  1.546.315 lei, PMP –  399.741 lei, Partidul Libertate, Unitate şi Solidaritate – 1.434.651 de lei, iar Pro România – 288.821 lei, conform comunicatului de presă de luni al AEP.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Gigi Becali vrea să transfere la FCSB noua senzaţie din SuperLiga! Suma uriaşă pe care trebuie să o plătească patronul roş-albaştrilor
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Adevărul despre moartea lui Michael Jackson. Dezvăluiri din cadrul autopsiei
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți