AUR pentru România! Cătălin Chirilă a obținut victoria la proba de canoe din cadrul Cupei Mondiale

O nouă victorie pentru România! Cătălin Chirilă a câștigat medalia de aur după ce a participat, vineri, în finala probei de canoe simplu 500 de metri în cadrul Cupei Mondiale de la Szeged.
Mircea Filipescu
12 mai 2023, 21:37
AUR pentru România! Cătălin Chirilă a obținut victoria la proba de canoe din cadrul Cupei Mondiale

Cătălin Chirilă obținut prima medalie de aur pentru delegația României la Cupa Mondială de la Szeged.

Campion mondial și european, acesta a dominat cursa pe care a încheiat-o cu timpul de 1:50.72 minute. Podiumul a fost completat de Sergei Târnovschi (Republica Moldova, 1:52.31 minute) și Loic Leonard (Franța, 1:54.29 minute).

Citește și Cătălin Chirilă, dublu medaliat la Europenele de kaiac-canoe, a revenit în ţară fără onoruri. Ce mesaj a transmis Ministerul Tineretului şi Sportului

Sâmbătă, românul va lua startul și în finala probei de simplu 1000 de metri. Tot atunci, Ilie Sprîncean și Oleg Nuță vor concura în finala probei de canoe dublu 1000 de metri.

Palmares Cătălin Chirilă

În octombrie 2019, a fost inclus în „Samurai 2020”, programul de asistență specială a sportivilor cu potențial de a obtine medalii la cea de a XXXII-a editei de vara a JO Tokyo 2020.

Citește și Cătălin Chirilă a câştigat medalia de aur în proba de 1000 m la CE de kaiac-kanoe

În 2022, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Halifax, din Canada, a cucerit prima medalie la canoe pentru România după cinci ani, ARGINT la C1 – 500 m, și primul AUR  pentru România după 36 de ani la C1 – 1000 m. În 1986, Aurel Macarencu cucerise ultimul aur mondial la canoe pentru România la C1 – 1000 m.

Palmares olimpic

2020 – Tokyo

Proba

  • C1 – 1000 m – locul 11
  • C2 – 1000 m – locul 5

Palmares competițional

2022 Campionatele Mondiale Halifax, Canada

  • C1 – 1000 m – locul 1
  • C1 – 500 m – locul 2

2021 Campionatele Europene Poznan, Polonia

  • C2 – 1000 m – locul 3

2019 – Jocurile Europene Minsk 2019

  • C2 – 1000 m – locul 1

2019 Campionatele Mondiale Szeged, Ungaria

  • C2 – 1000 m – locul 5

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Ce surpriză le-a făcut Nadia Comăneci românilor în anul în care se celebrează o jumătate de secol de la Montreal: ”Perfect 10”
Capital.ro
Traian Băsescu îl acuză pe Nicușor Dan că „târăște țara” în instabilitate politică: Este primul responsabil
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
TVA de 11% la locuințele noi. Proiectul care schimbă regulile în imobiliare și criteriul eliminatoriu pentru prima casă
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Întâlnire între Nicușor Dan și Donald Trump. Ultimele negocieri înaintea discuției din SUA
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi