Australia şi-a redeschis în premieră graniţele, după aproape 600 de zile. Scene emoţionante pe aeroporturile din Sydney şi Melbourne VIDEO

Australia şi-a redeschis pentru prima dată graniţele de la începutul pandemiei de coronavirus, luni, după o pauză de aproape 600 de zile, iar acest eveniment a stat la baza unor scene emoţionante petrecute pe aeroporturile din Sydney şi Melbourne.
Daniel Spătaru
01 nov. 2021, 10:00
Australia şi-a redeschis în premieră graniţele, după aproape 600 de zile. Scene emoţionante pe aeroporturile din Sydney şi Melbourne VIDEO

Pe 20 martie 2020, Australia, o uriaşă ţară-continent, a impus unul dintre cele mai stricte regimuri din lume privind închiderea graniţelor naţionale, pentru a se proteja astfel de pandemia de COVID-19.

Zeci de mii de australieni care trăiau în străinătate nu au mai putut să revină în ţara natală timp de 19 luni. Cursele aeriene au fost rare, iar cetăţenii australieni care au primit totuşi permisiunea de a pătrunde pe teritoriul ţării au trebuit să respecte o costisitoare carantină de 14 zile la hotel.

Cele mai mari două oraşe din ţară, Sydney şi Melbourne, au decis să renunţe la aceste măsuri, iar australienii vaccinaţi cu schemă completă împotriva COVID-19 pot de acum să călătorească fără să mai intre în carantină.

Citeşte şi Sportivii nevaccinaţi, INTERZIŞI la Australian Open. Novak Djokovic refuză să spună dacă s-a vaccinat!

Compania australiană Qantas a ţinut la sol cea mai mare parte a flotei sale pe durata pandemiei. CEO-ul companiei, Alan Joyce, s-a declarat încântat de această reluare a zborurilor internaţionale. „E minunat să vedem că australienii pot să îşi reîntâlnească rudele după o perioadă de despărţire atât de îndelungată„, a spus el. „Este o zi mare pentru Australia”, a declarat şi prim-ministrul Scott Morrison, care a publicat pe Facebook un mesaj în care a afirmat că ţara lui este de acum pregătită „să decoleze”.

Pe aeroportul din Sydney, în zorii zilei de luni, primii pasageri care au aterizat şi-au exprimat zgomotos bucuria, dând naştere unor scene emoţionante în momentul în care au putut să îşi îmbrăţişeze din nou rudele.

Reîntâlnirea a fost „magnifică”, a declarat în faţa reprezentanţilor presei un australian, Tim Turner, care nu şi-a mai văzut fiul de peste un an. Julie Choo, revenită din Marea Britanie, a recunoscut că a făcut eforturi pentru a nu plânge în momentul aterizării. „Abia aştept să ating mâna mamei mele atunci când o voi vedea. Aştept cu nerăbdare să o strâng în braţe”, a declarat această australiancă revenită în ţară pentru a-şi vedea mama, care este spitalizată. „Va fi un moment foarte emoţionant”, a adăugat ea.

Însă pentru alţi australieni, precum Lucinda Botlero, redeschiderea graniţelor ţării a venit prea târziu. „Nu mi-am mai văzut familia de patru ani şi încerc să intru în ţară de un an şi jumătate. Am sentimente contradictorii, pentru că nu am mai putut să îmi revăd tatăl în viaţă. A murit în urmă cu o săptămână (…), dar este bine că voi putea, totuşi, să asist la înmormântarea lui„, a declarat ea.

Citeşte şi Melbourne a devenit oraşul cu cel mai îndelungat lockdown din pandemie

Deşi pasagerii aflaţi la bordul primelor avioane care au zburat luni spre şi dinspre Australia au fost puţini, frecvenţa curselor aeriene va creşte progresiv. Peste un milion de rezidenţi străini rămân blocaţi în Australia şi se află în continuare în imposibilitatea de a-şi reîntâlni prietenii şi familiile, întrucât măsurile de relaxare se aplică în principal pentru cetăţenii australieni. Anumite state australiene cu rate scăzute de vaccinare vor rămâne aproape închise, iar carantina obligatorie de 14 zile va rămâne în vigoare.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
„M-am trezit plângând, nu pot să cred…!“ Dezvăluirea emoționantă a lui Vasile Mogoș după despărțirea de Universitatea Craiova
Capital.ro
Cât costă benzina și motorina miercuri, 24 iunie 2026. Unde găsesc șoferii cei mai ieftini carburanți din România
Playtech.ro
Taxa de vacanță despre care mulți turiști află abia la recepție. Cât se plătește în Grecia, Italia și Croația
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Prunea și Dănuț Lupu, dați jos din autocarul lui Dinamo și lăsați pe marginea drumului! Cum îl înfuriaseră pe antrenor: ”Noi am plecat”
MediaFlux
Horoscop 24 iunie: O zi a alegerilor inspirate și a întâlnirilor care pot schimba planuri de viitor
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?