AUSTRALIAN OPEN 2019. Simona Halep poate rămâne nr. 1 mondial, chiar dacă a pierdut în optimi. Trei condiţii trebuie îndeplinite

AUSTRALIAN OPEN 2019. Simona Halep se află de 48 de săptămâni pe locul 1 în tenisul mondial, situaţie pe cale să se schimbe după primul Grand Slam al anului, în condiţiile în care compatrioata noastră a fost eliminată în optimi. Totuşi, există un scenariu în care ea şi-ar putea păstra poziţia.
Iulian Tudor
21 ian. 2019, 10:18
AUSTRALIAN OPEN 2019. Simona Halep poate rămâne nr. 1 mondial, chiar dacă a pierdut în optimi. Trei condiţii trebuie îndeplinite

AUSTRALIAN OPEN 2019. După disputarea meciurilor din optimi, numărul jucătoarelor care ar putea-o depăşi pe Simona Halep în fruntea ierarhiei tenisului profesionist s-a restrâns la patru. Prin jocul rezultatelor, Halep şi-ar putea păstra însă poziţia chiar şi după încheierea turneului de la Melbourne. Iată scenariile:

– Naomi Osaka, cea mai apropiată jucătoare de Halep în momentul de faţă, la doar 122 de puncte, trebuie să piardă meciul următor, din sferturi, pe care îl va juca împotriva Elinei Svitolina. Pe de altă parte, Svitolina ar trebui să se oprească în semifinale pentru ca Halep să rămână numărul 1;

– Petra Kvitova se află şi ea foarte aproape de Halep, la doar 162 de puncte. Astfel pentru ca Halep să rămână numărul 1 ea trebuie să fie eliminată în meciul următor, de australianca Asleigh Barty.

– Elina Svitolina se află la 642 de puncte în urma lui Halep şi e jucătoarea care ar ajuta-o cel ami mult pe româncă să rămână numărul 1. Ea trebuie să facă o dublă „muncă” însă: să o învingă pe Naomi Osaka în sferturi şi să piardă în semifinale;

– Karolina Pliskova este la 832 de puncte în urma lui Halep. Asemenea Svitolinei, ea nu trebuie să ajungă în finală, dar ideal pentru Simona ar fi ca ea să fie învinsă în sferturi, de Serena Williams.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Impozit auto în România. Primăriile iau date direct de la RAR. Șoferii cu mașini vechi vor plăti cel mai mult din 2026
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul