AUSTRALIAN OPEN. Ce adversari vor avea jucătorii români de pe tabloul principal

Luni începe Australian Open, primul turneu de Grand Slam al sezonului în tenis. Pe tabloul principal, România va fi reprezentată de Victor Hănescu, la masculin, şi de Simona Halep, Sorana Cîrstea, Alexandra Cadanţu şi Monica Niculescu, la simplu feminin.
Romania TV
10 ian. 2014, 10:21
AUSTRALIAN OPEN. Ce adversari vor avea jucătorii români de pe tabloul principal

Tenismanul Victor Hănescu, locul 76 ATP, va întâlni un jucător venit din calificări în primul tur la Australian Open, conform tragerii la sorţi ce a fost efectuată vineri.

Dacă va trece de adversarul din runda inaugurală, în următorul tur Hănescu va întâlni câştigătorul meciului dintre Milos Raonic (Canada, cap de serie numărul 11) şi Daniel Gimeno-Traver (Spania).

Principalul favorit al competiţiei, spaniolul Rafael Nadal, va juca în primul tur împotriva australianului Bernard Tomic, numărul 52 mondial.

Simona Halep, cap de serie numărul 11, va întâlni o jucătoare venită din calificări, Katarzyna Piter, din Polonia, locul 118 WTA, iar Sorana Cîrstea, locul 22 mondial şi a 21-a favorită, va juca împotriva neo-zeelandezei Marina Erakovici (50 WTA), în primul tur la Australian Open, conform tragerii la sorţi de vineri.

De asemenea, în runda inaugurală a primului turneu de Grand Slam al anului, Alexandra Cadanţu, locul 59 WTA, o va întâlni pe italianca Flavia Pennetta, numărul 29 mondial şi a 28-a favorită.

Monica Niculescu, locul 60 WTA, va juca împotriva sportivei israeliene Shahar Peer, numărul 77 mondial.

Irina-Camelia Begu va juca în compania Galinei Voskoboeva, din Kazahstan. Begu a ajuns pe tabloul principal din calificări, unde a fost favorita numărul 14. Ea a învins-o în turul trei al calificărilor pe jucătoarea americană Madison Brengle, scor 6-3, 5-7, 6-1.

Principala favorită a turneului, jucătoarea americană Serena Williams, o are ca adversară în primul tur pe australianca Ashleigh Barty, locul 153 WTA.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Adevăratul motiv pentru care Denis Alibec a răbufnit la adresa suporterilor FCSB: „Vorbea urât și la vestiare!”
Capital.ro
Gabriela Firea e în culmea fericirii. I s-a împlinit un mare vis: Bine ai venit în familia noastră, o rugăciune către Dumnezeu!
Playtech.ro
Care este banda pe care trebuie să stea maşina pentru a întoarce corect în sensul giratoriu?
Adevarul
Un șofer a murit carbonizat în propria mașină: designul „modern” al ușilor a împiedicat salvarea
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
Imaginile cu legendara femeie din ring, considerate „prea hot pentru internet”
kanald.ro
Tragedie în Piatra Craiului! O femeie de 29 de ani a murit după ce a căzut 300 de metri de pe un versant abrupt
Cancan.ro
Ce posta Vasilica Enache înainte să fie ucisă în Rahova! Mesajul premonitoriu: 'Când murim…'
iamsport.ro
Victor Angelescu a spus cine sunt cele 3 rivale ale Rapidului la câștigarea SuperLigii: ”Vreau titlul și Cupa României!”
MediaFlux
Foștii coasigurați pot beneficia de servicii medicale gratuite
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025