AUSTRALIAN OPEN. Surpriză la Melbourne. Djokovic a suferit prima înfrângere, după 4 ani

AUSTRALIAN OPEN. Novak Djokovici, cvadruplu câştigător la Melbourne, a fost învins, marţi, de elveţianul Stanislas Wawrinka (cap de serie nr. 8), în sferturile de finală ale Australian Open. În setul decisiv elveţianul s-a impus cu scorul de 9-7.

21 ian. 2014, 14:44

AUSTRALIAN OPEN. După meciul epic pe care l-a disputat anul trecut la Melbourne, pierdut în cinci seturi, Stanislas Wawrinka şi-a luat revanşa în sferturile ediţiei din acest an ale Australian Open.

Jucătorul elveţian l-a învins pe câştigătorul ultimelor trei ediţii ale Internaţionalelor de Tenis ale Australiei, la capătul unui meci maraton, care a durat patru ore, scorul final fiind 2-6, 6-4, 6-2, 3-6, 9-7. Este prima înfrângere a lui Djokovic după cea suferită în faţa lui Nadal în finala US Open şi, totodată, prima înfrângere la Australian Open, după 2010.

De partea sa, „Stan” îl va întâlni în sferturile de finală pe cehul Thomas Berdych (fav. nr. 7), care l-a eliminat în patru seturi pe spaniolul David Ferrer: 6-1, 6-4, 2-6, 6-4.

Citeşte şi SIMONA HALEP, favorită la calificarea în SEMIFINALE, la Australian Open. Vezi atuurile SIMONEI